| Skrillex123 a întrebat:

Salut, se poate conduce un motocultor/motosapa pe drumurile publice, și trebuie permis?

1 răspuns:
| OmulDeTabla a răspuns:

Motosapa

Nu se poate conduce.
Conform unei legi intrate în vigoare în 2020, motosapa nu mai poate fi înmatriculată la primărie sau drpciv prin motivul ca nu se pot emite documente la Registrul Auto Român unui astfel de vehicul.
Pentru a putea fi condusă înainte, aceasta trebuia echipată cu o remorcă care trebuie să asigure un loc pentru șofer.
Cat despre necesitatea unui permis de conducere, dacă ansamblul depășea viteza de 25 km/h, necesita permis categoria B1, din moment ce ansamblul are 4 roti, deci poate fi clasificat ca un cvadriciclu, nu se putea conduce cu permis de moped deoarece, de obicei motoarele echipate pe motosape depășesc capacitatea de 50 cc sau chiar 150.
În cazuri foarte rare, ar fi putut să fie necesară chiar categoria B, deoarece vehiculele încadrate categoriei B1 nu trebuie să depășească 450 kg, și 600 kg cele destinate mărfurilor, deci putem presupune ca motosapa echipată cu o remorcă destinată transportului de mărfuri putea fi condusă cu B1 dacă ansamblul nu depășea 600 kg, dacă depășea, era necesară categoria B.