| Xslider a întrebat:

Salutare, lămuriți-ma si pe mine cu zvonurile din ultima perioada in legătură cu motocultorul cu remorca.
Am 17 ani si am un motocultor cu remorca înscris la primărie, am numar de înmatriculare pe comuna. Am voie sa circul eu cu el prin sat pe drumuri principale? Mentionez ca nu am permis de motor de 16 ani daca are vreo legătură. Motocultorul e înscris la primărie ca "motocultor +remorca"

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

NU ai voie sa conduci nimic fara permis de conducere, fiind pasibil de DOSAR PENAL pe viata cu amenda sau puscarie!

| Violleta2022 a răspuns:

Legea este aici:
https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-335

https://www.raicuionica.ro/......-conducere

Esti mult prea mic pentru a-ti incepe viata de adult ca un infractor, cu dosar penal pe viata si posibil puscarie.

Nu mai conduce nimic, pana nu-ti iei permis de conducere!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te lamureste organu':
https://youtu.be/g06xqXkgX7I
Din cate stiu eu, in Romania ai nevoie de permis pentru orice vehicul motorizat, exceptie facand bicicletele electrice si trotinetele, daca viteza maxima este sub 25km/h. Daca ai numere de primarie, presupun ca motocultorul ala poate fi condus ori cu B1, ori cu categoria pentru tractoare, Tr (parca).
Presupun ca ai niste acte de la primarie, vezi ce incadrare a primit acolo.

Citeste legislatia despre circulatia pe drumurile publice si categoriile de vehicule, vei gasi raspuns acolo.

| Brizbriz a răspuns:

Te rog ignora tot ce au scris astia mai sus
https://www.google.com/search?q=masini+fara+permis
in Romania poti sa conduci la orice varsta orice vehicul care nu depaseste 25km/h
https://playtech.ro/2016/cinci-masini-pe-care-le-poti-conduce-fara-permis/

daca nu ar fi asa, nimeni nu ar avea voie cu bicicleta si acum cu trotineta pe drumurile publice, pentru ca sunt "vehicule", oricum ai lua-o

presupun ca motocultorul ala nu depaseste 25km/h
iar daca depaseste, pur si simplu mergi mai incet sa nu atingi viteza aia

| Condrache_Marian_1989 a răspuns:

Stiu ca nu ai voie sa conduci nimic fara permis, eventual. bicicleta si bicicleta cu motor, pe astea le poți folosi. Din ce am vazut si eu daca te prinde fara permis riști dosar penal dar s-ar putea sa nu ti de a dacă nu te considera periculos + amenda care va fi destul de mare + o sa ai interdicție cam 5 ani sa începi vreo școală rutiera deci tu ai 16+5= 21 ani, deci nu prea e combinație dacă ai vreun gand serios sa faci școală mai bine abtine te, plimba te cu ea prin curte si cam atat.