| Ionutrafa33 a întrebat:

Buna ziua, am o problema puțin cam gravă, am mai pus întrebarea asta o data dar nu am primit nici un răspuns.
Ideea este că am o mașină Opel Astra g 2.0 y20dth și din cauză că am umblat la filtru de motorina îmi pierde motorina și se desamorsează.
Și nu știam din ce motiv nu pornește am dus-o la mecanic dar unul mi-a zis că e pompa de motorina, alții că sunt injectoarele.
Și am văzut pe yt o problema similara cu a mea, pornea puțin și după se oprea si zicea cineva in coment că poate fi o pierdere de motorina https://youtu.be/cWEDoZorg5U
Cum pot rezolva chestia asta, stie cineva?
Mulțumesc!

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă tu te aștepți să depanezi mașina online, greșesti. Du-te la service, las-o pe mâna meșterilor s-o rezolve.
Ar mânca și ei o pâine, nu?

| Ionutrafa33 explică (pentru sierra1):

Cum nu m-am gândit?
Crezi că nu am dus o? unii îmi spun că sunt injectoarele altii că e pompa de motorina alții că e pompa de injecție eu pe cine sa cred
Eu le am explicat că am mai pățiți și că vreau doar sa mi amorseze filtru de motorina
Dar ei,, ce bre ești tu mecanic sau eu"
Și am vorbit cu un prieten care este mecanic și fără să i zic eu problema a găsit o el
Trebuie un filtru nou de motorina și o supapa de sens

| sierra1 a răspuns (pentru Ionutrafa33):

Bravo!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dacă pompa de injecție era deja obosită (sigur era), iar tu ai dezamorsat-o (a mers pe uscat), șansele să fi cedat partea mecanică din ea sunt foarte mari.
În plus, pompa aia are și un modul electronic, care obișnuiește să se ardă, moment în care mașina nu mai pornește.

| Ionutrafa33 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Aparent era electrovalva