| anonim_4396 a întrebat:

Am cateva întrebări legate de permisul pentru categoria C.
Perioadă de timp: cam cât durează până pot fi în posesia unui permis tip C?
Cât m-ar costa (dosar, școala + alte atestate)?
Si nu in ultimul rând, la proba practică, se dă "șpagă "?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

In jur de 2 luni. Examenul teoretic e usor, mai simplu decat la masina mica, proba de condus in traseu nu e mare scofala, daca ai sansa sa prinzi camion automat e si mai bine, in cazul meu a fost un iveco eurocargo cu 12 viteze (cu bataie) 3 - 4 - 6 apoi loveam in dreapta 8 - 10 - 12 asa era sincronizarea. Pt ca nu aveam greutate puteam sa sar usor vitezele in schimb fara sa le i-au pe rand, in fine. Daca m-a dus la 2000€ C CE D DE cu atestatul marfa si persoane, card tahograf. Intre 500 - 700€ ar fi media in cazul tau. Spaga se da, dar ce rost are? E mai usor decat la masina mica examenul, vorbeste cu scoala unde te inscrii sa te puna cu un politist de treaba sa nu ai emotii si o sa fie bine, multi se sperie de aia severi, fac greseli si apoi pica. Cand cad cu unul mai glumet sau de treaba stau relaxati si trec mai usor. Cert e ca sant indulgenti la greseli minore gen, a uitat sa semnalizeze de cateva ori. In RO nu merita sa fi sofer pe camion, patronii sant neseriosi - daca vi in uk pe tir cu CE faci lejer intre 3000 - 3500€ pe luna. Sau sa lucrezi pe autobuz in RO in BV - CJ - TM - B poti castiga 1000€ lunar dar trebuie sa te muti daca nu stai in unul din orasele mentionate

| Depoka a răspuns (pentru mgtow):

Mulțumesc mult! Chiar nu mă așteptam ca cineva sa detaliez cat mai multe aspecte. Mulțumesc!

| mgtow a răspuns (pentru Depoka):

Pentru chestii legate de camion - autobuz ma poti contacta, am lucrat pe bus in tara si camion in europa - uk. Am dus viata buna ca sofer nu ma plang, si inca merge treaba e misto mai ales daca prinzi un scania next gen iti da dependenta sa tot conduci camionul ala. Acum trag pe un euro 5 dar urmeaza sa il schimbe cu ala modern cand ii expira termenul https://www.youtube.com/watch?v=zL08GcKFgFI&t=636s