| Florinu79 a întrebat:

Am o intrebare dacă a mai trecut cineva prin asa ceva sau cineva care ma poate ajuta legat de o masină care am vandut-o cu ceva timp in urma iar acum am gasit-o pe un site de anunturi.Mă deranjeaza faptul ca de-a lungul timpului masina si -a schimbat proprietarii dar nimeni nu si -a inscriso.Cum as putea proceda ca sa pot sa o scot de pe numele meu.Precizez ca de la impozit am scos-o dar aș dori sa nu mai fie pe mine.Multumesc!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trebuia sa faci asta cand ai vandut-o, fraierică!

| anonimg a răspuns:

Am găsit că o mașină se vinde cu contract de vânzare-cumpărare ca să fie scoasă de pe numele tău. Contactează pe posesorul mașinii să faceți contract de vânzare-cumpărare. Altfel te duci și îi iei mașina că după acte ea îți aparține.
Mergi la primărie și vezi ce te sfătuiește.
Poate te ajuta și forumul acesta: https://www.politisti.ro/......it-ajutor/

| aicaramba a răspuns:

Daca la vanzare ai facut contract cu persoana care a achizitionat-o si ai scris pe verso la certificat numele persoanei si data la care a cumparat-o poti sa stai linistit, era obligata sa o inmatricule in maxim 60 zile

| Ionut99a a răspuns:

Daca ai scos-o de la primarie, atunci e ok. Anunta drpciv-ul in acest sens, deoarece noul proprietar trebuia sa schimbe titularul masinii in talon la 30-60 de zile (nu mai stiu exact) de la cumparare.

Si nu uita ca conform noii legi, masinile care nu sunt inregistrare la impozit / au impozitul neplatit, au inmatricularea suspendata. Deci in teorie, inmatricularea este suspendata.

| Florinu79 explică:

Mulțumesc celor care au raspuns.Am uitat sa precizez ca am procedat corect la vanzarea masini(am fost la firma de inmatriculari). Problema e ca dupa 2 zile primul cumparator si-a retras actele, cu nu stiu ce motiv, apoi a vanduto la altul si tot asa.