| Ionutz_1356 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare. aproximativ acum 1 an am avut o masina si am vandut-o dar nu am radiato deoarece noul proprietar a zis sa il mai astept ca nu are bani. El dupa un timp a vandut-o si nu am fost anuntat, acuma ce pot face ca sa scot masina de la impozit? Sau ce e de facut ca de noul proprietar nu mai dau.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Solicita radierea de la Serviciul de inmatriculari din judet si apoi, cu hartia de radiere, te duci la compartimentul de impozite si taxe de la primaria domiciliului tau si soliciti scoaterea de la impozit.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Te duci la primarie cu contractul de vanzare-cumparare, si o scoti de la impozit pe loc.
Apoi, mergi la politie si declari instrainarea; la primul control, daca se verifica actele, actualul proprietar va ramane fara acte si fara placutele de inmatriculare.
Daca nu ai facut un contract de vanzare... Nu ai ce face, decat sa pornesti pe urmele masinii.

| OldSoul a răspuns:

Daca i-ai dat si cartea masini nu prea ai ce sa ii faci, doar sa o declari furata.