| AndSim a întrebat:

Am vandut o masina acum cateva zile si vreau sa o scot de la impozit, de pe numele meu. Respectivul care a cumparat masina este obligat sa o inmatriculeze dupa ce fac eu asta sau poate circula cu procura si dovedind ca masina este a lui cu contractul de vanzare-cumparare?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

@vrumvrum are dreptate, dar in mod normal pentru a o scoate din evidenta de la finante este nevoie de completarea rubricii "instrainat catre" de pe spatele talonului. Ceea ce este foarte indicat, pentru a evita problemele ulterioare.
Nu se pune problema de radiere din circulatie a masinii, deci nici de punerea in circulatie a unui vehicul neinmatriculat.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca tu o radiezi din circulatie atunci cumparatorul este obligat sa o inmatriculeze, daca nu o face si circula cu ea savarseste infractiunea de punere in circulatie a unui vehicul neinmatriculat, conform Codului penal, citez:
"ART.334. Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca tu o scoti de la impozit e obligat sa o treaca pe numele lui

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ai contractul de vanzare-cumparare o poti radia fiscal de pe numele tau, iar respectivul daca vrea sa o treaca pe numele lui are nevoie de situatia fiscala la radiere, pe care o scoti tu acum.
El poate circula in continuare cu masina pe numele tau, doar daca in certificatul de inmatriculare nu ati trecut numele lui, si data la care s-a vandut masina.
In schimb, daca i se retine certificatul de inmatriculare in trafic, ca urmare a unor defectiuni sau alte nereguli care tin de starea tehinica a masinii, nu il mai poate recupera, deoarece a ramas intre 2 proprietari, si nu s-a mai platit impozitul. In aceasta situatie ar trebui sa plateasca impozitul din urma (daca e cazul) si sa o inmatriculeze pe numele sau, platind taxa auto (banuiesc ca asta e motivul pentru care ati facut procura, si nu o va inmatricula pe numele lui).
Deci o poti radia fiscal, el poate circula in continuare, insa ai grija la eventualele amenzi, daca nu isi plateste rovinieta si e surprins de camere, amenda ajunge la tine si esti obligat s-o platesti.