| Deby a întrebat:

Am o nelamurire, daca mi-am luat un golf 4 zilele astea, ce taxe trebuie sa platesc ca sa-i schimb numerele si sa o trec pe numele meu, daca ea e deja inmatriculata?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde cand a fost inmatriculata si daca proprietarul actual a recuperat taxa de prima inmatriculare/de poluare, aceasta o poti vedea in adeverinta de la ANAF pe care vanzatorul trebuie sa ti-o dea.
Daca nu au fost platite acele taxe sau au fost recuperate atunci va trebui sa platesti timbrul de mediu si, dupa caz, ITP, RCA, numerele de circulatie, impozitul pana la sfarsitul anului si rovignieta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. trebuie sa platesti taxa de timbru daca nu a fost deja platita. Faptul ca e inmatriculata nu inseamna ca are taxa platita

2. rca pe numele tau, ai grija daca ai sub 30 ani platesti si pana la 2000/an

3. identificarea rar, cam 150ron

4. taxele la cec de inmatriculare si certificat vreo 80 ron in total

5. taxa pentru schimbat numere daca e cazul 40 normale 80 preferentiale

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Prima data mergi la fisc si soliciti o adeverinta pentru taxa auto. Daca pe adeverinta scrie RECUPERAT sau NEACHITAT, trebuie sa platesti in primul rand timbrul de mediu. Daca scrie NERECUPERAT, nu mai trebuie platit.
Apoi faci contract vanzare-cumparare (poate fi si de mana, in prezenta unui martor), faci programare la RAR pentru identificare, si de aici te indruma cei de la RAR si DRPCIV.
Inainte de a merge la RAR si DRPCIV, fostul proprietar merge la fisc cu contractul si scoate certificat fiscal (trebuie sa fi platit impozitul la zi pentru asta), certificat ce iti va fi necesar pentru inmatriculare.
Daca n-ai chef de birocratie, gasesti in zonele targurilor auto, birourilor notariale sau pe langa RAR si DRPCIV, firme care se ocupa de toate demersurile pentru inmatriculari.