| anonim_4396 a întrebat:

Buna,Am o problema cu masina,mai exact cu acul de la vitezometru, urca si cade fara a lasa de acceleratie nu stiu care ar putea fi problema, masina merge la fel ca inainte cand vitezometrul mergea ok.

Răspuns Câştigător
| sir sanjei a răspuns:

Daca s-a aprins si martorul de airbag posibil sa ai undeva o conexiune aiurea.
Chiar daca nu ai umblat la instalatia electrica, pot aparea probleme din cauza oxidului aparut intre anumite conexiuni.
Dobicei oxidul la conexiuni apare atunci cand garniturile fiselor se deterioreaza si poate patrunde apa/umezeala.

6 răspunsuri:
| sir sanjei a răspuns:

Despre ce masina e vorba? Anul fabricatiei?

| nigearares a răspuns (pentru sir sanjei):

Bora 1.4 16v 2002

| sir sanjei a răspuns (pentru nigearares):

Senzorul de pe cutie sau un contact imperfect la conexiunea intre senzor si cablajul masini.

| nigearares a răspuns (pentru sir sanjei):

La cablaj nu sa umblat asta ma face sa cred ca e acel senzor,nu sa umblat deloc la partea electrica, nu vad de ce s-ar strica, cum se numeste acel senzor sa il comand, si apropo tot azi am vazut ca s-a aprins si becul de la airbag, nu stiu dacs au legatura sau pura coincidenta, mesi mult de ajutor

| nigearares a răspuns (pentru sir sanjei):

Undeva e bai happy

| nigearares a răspuns (pentru sir sanjei):

Salut, am scod mufa si am bagat-o din nou, am verificat firele cat s-a putut nu este nimic intrerupt, doar putin dusa izolarea dd pe un fir dar nu se atinge cu nimic, am pus toatr la loc si prin minune vitezometru mere ca inainte normal, acum sa mai aflu cum sting becul dr la aietbag ar fi perfect

| sir sanjei a răspuns (pentru nigearares):

Daca s-a aprins si martorul de airbag posibil sa ai undeva o conexiune aiurea.
Chiar daca nu ai umblat la instalatia electrica, pot aparea probleme din cauza oxidului aparut intre anumite conexiuni.
Dobicei oxidul la conexiuni apare atunci cand garniturile fiselor se deterioreaza si poate patrunde apa/umezeala.