| RealityCheck a întrebat:

am o problema la inchiderea centralizata la golf 3, motorasul nu mai primeste semnal de la telecomanda, ce pot face?

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E inchidere centralizata originala, pe vacuum, sau e electrica, montata mai tarziu?
Cea vacuumatica are intr-adevar un singur 'motoras', adica o pompa care creeaza vid si actioneaza toate incuietorile odata.
Cele electrice, au cate un motoras electric la fiecare incuietoare, care actioneaza simultan.
Tie nu ti se blocheaza/deblocheaza nici o usa cand dai de telecomanda, sau doar una?

| RealityCheck explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nici una, este pe vacum pusa de mine nu originala si cum am raspuns mai devreme motorasul funcioneaza daca blochez usa soferului le blocheaza pe toata dar nu primeste semnal de la telecomanda

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru RealityCheck):

Ai incercat cu ambele telecomenzi?
Varianta cea mai sigura ar fi sa cumperi un modul nou, eventual unul cu alarma+telecomenzi.

| stlucian a răspuns:

Verifica telecomanda cu camera de la telefon(led-ul trebuie sa se vada aprins pe camera). Daca nu se vede sunt cauze:
1 bateriile
2 contacte baterii
3 contacte led
4 telecomanda big grin
Pentru a verifica daca telecomanda functioneaza electronic porneste un radio pe lungimea de unda AM si apropi-o de el.In difuzor trebuie sa se auda niste pacaituri/ticaituri.
Apoi verifica daca sistemul de inchidere primeste curent(sigurante bord)

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru stlucian):

Șăfu', e buna varianta ta de testare cu camera, doar ca aici nu vorbim de televizoare rolling on the floor
Telecomenzile de masina nu lucreaza cu infrarosu, ci pe semnal radio, daca nu ma insel. Nu au acel LED.

| RealityCheck explică (pentru stlucian):

Am verificat sigurantele nu este nici una arsa.

| stlucian a răspuns (pentru RealityCheck):

Modulul de comanda(receptorul) nu mai primeste semnal daca zici ca telecomanda e OK.Recomand un electronist(depanator rtv).

| rolandfr8x a răspuns:

Numai primeste semnal? Sau telecomanda numai are baterii? Pune-i niste baterii noiwinking :*

| RealityCheck explică (pentru rolandfr8x):

Am incercat deja si tot asa face, daca stau inauntru si apas pe butol de blocare de la sofer toate usile + portbagajul si rezervorul se inchid dar motorul nu primeste semnal de la telecomanda