| Alisia1996 a întrebat:

Bună am şi eu o întrebare.
Am o maşină cumpărată la mâna a doua din Italia şi urmează sa vin pe 15 iulie în România să o inmatriculez cu numere Româneşti. M-am înscris deja la Rar si la numere pe 18 am raru pe 20 merg la numere. Ştiu că îmi dau numere roşii dar eu am nevoie să plec înapoi în Italia cam pe 27 iulie. Ar fi totul gata într-o saptămână jumate?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Am impresia ca esti in necunostinta de cauza.
Inmatricularea provizorie se face atunci cand n-ai toate actele pentru o inmatriculare definitiva si nu este necesar sa treci prin inmatriculare provizorie.
Cel mai bine este sa te adresezi unei firme care se ocupa cu inmatriculari si aceasta o poate face intr-o saptamana, avand in vedere relatiile celor dintr-o asemenea firma.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti termina intr-o saptamana, dar cu inmatriculare provizorie (numere rosii) nu poti iesi din tara cu masina.

| Alisia1996 explică (pentru Ioandelasal):

Păi tocmai de asta întreb cât timp durează să-mi ajungă cele originale?

| Alisia1996 explică (pentru Ioandelasal):

Mai exact pe mine mă interesa să ştiu daca până pe 27 ar fi în regulă maşina ca să mă întorc înapoi

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Alisia1996):

La RAR poate pica si o masina noua nouta.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alisia1996):

Am impresia ca esti in necunostinta de cauza.
Inmatricularea provizorie se face atunci cand n-ai toate actele pentru o inmatriculare definitiva si nu este necesar sa treci prin inmatriculare provizorie.
Cel mai bine este sa te adresezi unei firme care se ocupa cu inmatriculari si aceasta o poate face intr-o saptamana, avand in vedere relatiile celor dintr-o asemenea firma.