| Ela2013 a întrebat:

am si eu o intrebare. nu ma prea pricep la masinii, dar a cam inceput sa ma supere masina...am avut o bujie defecta si am schimbat-o. am in bord aprins in bec de culoare galben care atunci cand puneam contactul ca sa se incalzeasca bujiile se stingea, dar acum nu se mai stinge.becul se stinge doar dupa ce pornesc masina, stiu ca e becul de la sonda landa, pentru ca am mers cu masina sub turatii, dar trec printr*o zona cu drum vai de el si nu am unde s-o accelerez acolo, dar la drum bun, merg cu ea, zic eu ca bine...problema e ca atunci cand o pornesc si ramane pe liber turometrul ramane la 1300 de turatii si nu stiu de ce, in mod normal trebuia sa fie sub 1000, pe la 800-900..si am scos greau cheia din contact.ce se intampla? imi poate spune cineva.e masina pe benzina, eu un opel corsa, motor de 1.2

2 răspunsuri:
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Madalina, fugi intr-un service si-ti vor rezolva problema!

| Florian20405 a răspuns:

Salut.Eroarea se numeste check engine si poate fi de la "n" mi probleme, dar daca zici ca la relanti, pe loc iti sta prea turata problema este clapeta de acceleratie, trebuie curata si reglata.
Bafta!