| GeorgeMihai a întrebat:

Salutare!

Am un Opel Corsa B pe benzină. Dimineață am pornit mașina să se încălzească motorul și după 20 de minute am plecat spre servici și pe drum, mi s-au aprins luminile în bord și a murit motorul. Am tot pornit-o, învârte ce-i drept dar nu pornește motorul.

Oare care ar fi cauza cea mai probabilă?

Mulțumesc frumos!

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde ce lumini s-au aprins. Daca s-au aprins becuri aiurea, atunci ai un defect electronic, de comunicare intre contact, ECU si instalatie. Daca s-a aprins doar check engine si presiune ulei scazuta, problema poate fi mai simpla, pe la alimentarea cu benzina, bobina de inductie sau senzorul RPM.

| Crackman a răspuns:

Ce s-a aprins? Mai exact
Asa se poate fii orice:
Filtru infundat, pompa de inalta ***, nu ai injectia corespunzatoare datorita calaminei, a sarit cureaua
Ai rezervorul gol ( probabil)
No, s-a dus biela, fusul maneton dar sigur iti dadeai seama de chestia asta

| Frank51 a răspuns (pentru Crackman):

Pompă de înaltă pe benzină? Ce-ai fumat bro laughing dă și mie