| iloveblackdiamond a întrebat:

Buna,am si eu o nelamurire: am un golf 4 1.6 16 valve,si am un consum exagerat si puterea motorului redusa,nu mai trage cum s-ar zice! Mentionez ca in afara imi lua un 6, 5 -7maxim acum imi ia 12-14 iar in oras e mult peste! Am fost la service si a dat o eroare la clapeta de acceleratie sau cum se spune,a remediato din tester,dar am aceleasi simptome,abia prind 100, la deal se tureaza pana in 5000 de ture ca sa pot sa urc si pana acum, mi se tura maxom in 3500 foarte rar ca urca super usor,am innebunit,imi cunosc masina,stiu ce poate,si ea nu era asa,inteleg ca nu e o masina mega puternica,dar nu e ok!
Oare o fi sondele? Catalizatorul, debimetrul?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Clapeta de acceleratie nu se rezolva din tester, se curata.
Du-te la un service adevarat.

| relian a răspuns:

Detalii? Ce luminite sint aprinse la bord? Trebuie sa ai aprins MIL cu siguranta.Clapeta de acdeleratie se ajusteaza cu ajutorul unui program si folosind un calculator, sau ceva de genul asta nu cu scanerul, ala nu face nimic doar citeste calculatorul de bord al masinii tale.Ce tip de transmisie ai? Este automata sau manuala? Daca este automat de acolo ar fi de la ambreaj, asta doar daca e automata.Dar si alta problema sa fie ar trebui sa ai aprins cum am spus MIL sau check engine ori cum ii mai spun romanii pe acolo.Deci tu ce ai aprins la bordul masinii? Consumul marit se poate datora mai multor cauze, de ex si senzorul de oxigen daca nu mai citeste corect iti mareste consumul dar nu asa cum e la tine.Si un senzor de oxigen aprinde cum am spus MIL.Catalizatorul daca ar fi sa zicem infundat masina ar face urit de tot si chiar s-ar opri. Daca ar fi defect iar n-ar avea nici o treaba cu puterea masinii decit in cazul in care este infundat.Si in acest caz trebuie sa se aprinda la bord MIL.Alta chestie daca este turbo ar fi de acolo.Cind pierzi turbo sau se intimpla ceva acolo masina pierde putere de nici nu-ti vine sa crezi.Mai mult de jumate si de abia se mai misca, pe teren plan de abia mai prinzi 100, dealuri sa urci cam greu.Deci trebuie sa spui daca e turbo nu e etc.In cazul asta cu turbo nu se aprinde MIL la bord.Deci fara MIL aprins asta ar fi cauza daca masina are turbo, ai pierdut turbo, ceva s-a intamplat acolo.SONDELE ces alea? De catalizator ti-am spus se aprinde mil si cei ala DEBIMETRU?

| ionutzz223 a răspuns:

Salut!
Iti zic eu ce are dar nu sunt 100% am si eu un logan 1.6 16valve pe benzina exact aceeasi problema o am si eu e de la benzina de **** omule e lungita cu apa astia fac orice pentru bani ca na e Romania incearca sa alimentezi de altundeva vei fii surprins dupa aia.
Bafta!