| anonim1 a întrebat:

Am un focus, diesel, 2001, 280 mii km si am folosit ulei 5w30 (recomandat de un var de al meu care lucra la un magazin piese auto)Cu acest ulei la pornire imi bateau tachetii cateva secunde.Am fost la un mecanic si mi-a zis ca de-aia bat tachetii pentru ca masina ii uzata si uleiul ii prea subtire si mi-a bagat Castrol10W40,tachetii nu mai bateau la pornire! am verificat acum intamplator pe joja si am vazut ca ii la minim(era la maxim cand l-am schimbat), am facut cu acest ulei 4 mii km.Am completat un jum de litru ca sa ajung la nivel si intr-o luna iar am vazut ca ii la minim.motorul merge ca inainte, nu consuma mai mult, nu scoate fum! e posibil sa fie ceva furtun spart sau sa imi fie baia fisurata(tin minte ca in ultimul timp am dat puternic cu ea de ceva bordura).Pe scut am un fel de burete si nu vad sub masina cv scurgeri de ulei.Care o fi problema? Se poate ca asa dint-odata sa se fi dus motorul? Astept raspunsuri, multumesc mullt

4 răspunsuri:
| paulthegame a răspuns:

**** asta nu e de masini

| paulthegame a răspuns:

Ma nu e de la motor e e problema ca iti curge pe undeva uleiul ca doar nu se evapora

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Anonimule, salut, sfatul meu este sa-i faci o segmentare si o reconditionare chiulasei, supape, scaune, simeringuri altfel cumperi mai mult ulei decat benzina!

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

E probabil sa manance si ulei dar e la fel de probabil sa ai o scapare pe undeva (daca zici ca nu a mai manacat pana acum)