| anonim1 a întrebat:

Am un focus,diesel, 2001, 280 mii km si am folosit ulei 5w30 (recomandat de un var de al meu care lucra la un magazin piese auto)Cu acest ulei la pornire imi bateau tachetii cateva secunde.Am fost la un mecanic si mi-a zis ca de-aia bat tachetii pentru ca masina ii uzata si uleiul ii prea subtire si mi-a bagat Castrol10W40,tachetii nu mai bateau la pornire! am verificat acum intamplator pe joja si am vazut ca ii la minim(era la maxim cand l-am schimbat), am facut cu acest ulei 4 mii km.Care o fi problema? ce sa fac? Astept raspunsuri, multumesc mult

2 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

La motorul tău, cred că merge și un 20W40 acum.
Verifică fumul de la evacuare, dacă este albastru, arde uleiul și trebuie segmentat, dacă nu este albastru, e posibil să ai vreo pierdere pe undeva.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Motoru mananca ulei. Deja e o rabla...
Poti incerca sa-i schimbi segmentii ca sa limitezi pierderea de ulei, dr tot va manca.