| Tudurean_Alex_1996 a întrebat:

Buna, am un golf plus din 2006 si as vrea sa îi schimb volanul(fara comenzi) cu unul cu comenzi, imi puteti spune daca pur si simplu il schimb sau mai trebuie ceva adaugat ca sa functioneze comenzile? Tin sa mentionez ca am si o navigatie cu android 10 care preia comenzile de pe volan dar tot nu stiu daca trebuie conectat cu un cablu la ea.
Multumesc si sper ca am se intelege ceea ce intrebrolling on the floor

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Nu e chiar atat de simplu.
Ai nevoie de volan cu comenzi, apoi cablajul de la airbag-ul din volan care sa fie tot pentru volan cu comenzi.
Dupa asta ai nevoie de calculatorul de coloana care sa suporte comenzile pe volan (el "intelege" comenzile, si comunica catre player (navigatie).
Si desigur, ai nevoie si de spirala, care face legatura dintre comenzile de pe volan si calculatorul de coloana, mai multe functii, mai multe fire in "spirala" deci trebuie alta.

La navigatie nu trebuie trase alte fire suplimentare.

Acum, ideal, ar fi sa apelezi la o persoana priceputa care sa-ti faca aceasta modificare.
Trebuie verificat ce ai tu pe masina in momentul de fata, ca e posibil sa ai o surpriza placuta si sa constati ca, calculatorul de coloana suporta deja comenzile pe volan.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E nevoie de niște interfețe intre volan și aparatul comandat. De regulă sunt fire, uite de ex la ce e aici

https://www.pieseauto.ro/......57468.html

| relian a răspuns:

Volanul poti schimba, dar comenzile alea nu vor functiona.Ai nevoie de cablu acolo,asta daca masina ta nu are cablu pentru asa ceva.
Cablu ala trebuie dus stiu si eu la computerul masinii,sau in cutia de sigurante,apoi la computer,trebuie vazut la aceiasi masina care are volan cu comnezi unde merg acele cabluri.

Apoi trebuie sa programezi masina,comenzile alea de la volan au acolo un modul electronic,ala trebuie programat pe masina ta.
De programat ceva la masini nu stiu dasca gasesti service asa usor,la reprezentanta aia da au sigur.
Navigatia aia la fel si aia trebuie programata,trebuie cablu,antena,display bla bla
Toata lucraarea asta te costa mai mult decat face masina ta laughing asa ca cauta o masina care are ceti doresti tu,o vinzi pe a ta si ai terminat lucrarea.
Cind cumperi o masina, trebuie sa stii ce masina vrei, nu sa te apuci dupa sa adaugi dupa.
Stai, cauti pana gasesti masina cu specificatiile ce le doresti tu, asta la masini folosite.
Daca cumperi noua, atunci la fel alegi tu ce vrei sa aiba masina.