| anonim_4396 a întrebat:

Pot sa schimb un volan fara comenzi, cu unul cu comenzi? Este vorba despre un Vw T4 si vreau sa pun un volan cu comenzi de pe Golf 4. O sa functioneze? Masina mea nu are comenzi pe volan acum. Si daca schimb cd-playerul cu unul tot de pe golf 4, dar cu cd, o sa mearga? Dimensiunile potrivesc. Multumesc

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu foloseste la nimic daca schimbi volanul, pentru ca, comenzile trebuie sa existe in bordul masinii, ca sa fie cuplate la butoanele de pe volan.
Odata ce acele functii si module electronice nu exista la modelul masinii tale, un volan cu butoane, arata frumos, dar este total nefunctional.

| OldSoul a răspuns:

Volanul se potriveste.
Cat despre comenzi, nu o sa mearga.
Daca vrei sa fie functionale, o sa ai nevoie de un releu si de cablat comenzile, precum si de un player original.
Si, desi pare usor, e mult mai dificil de facut cablajul comenzilor.
Sunt multe modificari si sincer, nu merita.
Mai bine iei un player aftermarket, si acea telecomanda care se pune pe volan si aia e.

| Evolution a răspuns:

Cunosc pe cineva care si-a pus. Tot ce a spus userul LonerWolf este adevarat dar pe langa asta, iti mai trebuie si o diagnoza de VW aftermarket sau originala ca sa iti activeze respectivele functii. Chiar daca faci cablajele, ele nu o sa iti mearga daca nu sunt activate.
DVD playerul nu trebuie neaparat original, prietenul meu are navigatie aftermarket dar cu suport de comenzi pe volan + se conecteaza cu canbusul masinii.
Operatia asta trebuie efectuata de un electrician auto bun.
Dar raspunsul la intrebarea ta este da, o sa mearga.

| nelyjoly a răspuns:

Daca o sa montezi unul de avion sigur o sa mearga.