| Guest10 a întrebat:

Buna! Am un Logan 2016, 1.5 dci cu 75CP și trebuie să ii fac schimburile in 1000km.
Ce ar trebui sa comand, ce filtre și ce ulei? Cam cat ar costa consumabilele necesare?

Mersi

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Cel mai simplu du-te la un magazin de piese auto cu talonul si ei iti dau exact de ce ai nevoie in functie de seria de sasiu.
Dupa, din cate stiu in motoarele renault cum are si loganul tau, uleiul recomandat e ELF 5w-30 pentru masinile diesel cu filtru de particule. Dar poti baga linistit si alte marci gen castrol, ravenol, mobil, motul cu conditia sa fie acceptate de motorul tau.
Ca filtre eu schimb mereu pe cel de motorina, ulei si aer iar cel de polen tot a doua oara.
O alta varianta e sa mergi la un mecanic de incredere si se ocupa el de comandatul pieselor. Bafta!

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Logan 2016, .Ce ar trebui sa comand"

la ORICE magazin de piese auto, iți spune (după caltalog) ce iți ttebuie