| RPA09 a întrebat:

Deci tatăl meu a cumpărat recent un Opel antara din 2009. Azi a făcut toate schimburile necesare (filtre, ulei etc.), dar se plânge că mașina nu ar merge bine (spune că nu se schimbă vitezele cum ar trebui).
Întrebarea mea este, știe cineva care ar putea fi cauza și cum s-ar putea rezolva?

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Cel mai probabil cutia de viteze are ulei insuficient și trebuie completat sau poate chiar schimbat cu totul.
https://m.youtube.com/watch?v=cgodvaozIzQ
Recomand un service.

| cyberalex a răspuns:

Cauze multiple.
Chiar daca este pus ulei prea mult (cutie manuala 2, 1l 4x4 2,3l, cutie automata 6, 7-7, 3l) nu merge bine.

| UzzY475 a răspuns:

Uleiul din cutie trebuie schimbat. Poate e si ambreiajul. nu ne dam seama de aici care ar fi cauza. Sunete ciudate ceva? Poate pur si simplu e masina aia mai ciudata.