| bolosV a întrebat:

am un megane coupe si de cateva zile nu se mai tureaza si nu trage in treptele superioare decat in prima.motorul merge perfect la relantiv si tremura la pornire dupa care merge bine.am schimbat fisile d bujii, bujiile, bobina de inductie si tot asa.am obs ca bujiile 2 si 3 nu functioneaza bine si imi afuma bujiile.ma poate ajuta cineva? mersi

6 răspunsuri:
| olixandru a răspuns:

Am mai intalnit aceasta problema la un Peugeot 206 care la fel nu se tura si cand incercam sa acceleram mergea in "suturi" dar atunci a fost problema cu bobina de inductie, la un vw lupo aceeasi problema numai ca nu era atat de grav ca la Renaultul tau si Pegeoul mentionat mai sus, la acesta dupa ce am schimbat bobina de inductie mergea la fel problema am gasit-o la una dintre fise de la bujie, mare grija ce cumperi si de unde astfel de piese trebuiesc cumparata noi si nu din dezmembrari uite aici un site de piese auto unde poti gasi preturi accesibile http://www.vipercar.com/....../index.php

| GeorgeMarian a răspuns:

La tine pot fi multe probleme discul de ambreaj se uzeaza greu si iti dai seama imidiat daca este uzat. Daca pleci de pe loc si calci acceleratia si motorul se tureaza si masina incetineste atunci este discul.Dar daca nu este discul atunci are motorul probleme sau transmisia(cutia de viteze). Asculta in mers daca sunt zgomote ciudate sau daca freaca ceva sa nu ai vreo roata infranata.Sunt multe posibilitati. Spune-mi exact cum se comporta si iti spun cum sa rezolvi problema.Sall

| bolosV explică:

Discul de ambreiaj nu cred fiindca pedala tot asa prinde si nu miroase deloc.imi prinde destul de jos pedala nu am obs nici o diferenta fata de cand era buna.

| bolosV explică:

Pai am vazut deja ca nu pot urca nici o panta decat cu prima viteza.cu a 2 a deja imi omoara motoru

| bolosV explică:

Am vazut deja ca nu mai urca decat intra 1 a.dar nu am avut pana acolo niciodata senzatia ca nu/mi trage ca si acum.se duce asa deodata sau treptat?