| TraficantăDeDulciuri a întrebat:

Am un Mg din 2002 1.6 benzina. In decembrie in timp ce conduceam am vazut ca se ridica apa. Am oprit imediat si am lasat sa se raceasca. Am sunat pe mecanicul la care merg de obicei si mi-ai zis ca termostatul nu mai deschide suficient si nu isi face apa răcire asa cum trebuie. Am cumparat unul nou si l-am schimbat. Totul a fost bine pana acum 2 saptamani cand am patit la fel. Am mers si i-am zis sa il dea jos. Asa a si făcut. Dar tot aceeasi problema. Inainte de a-l da jos furtunele care mergeau in fata la radiator erau reci iar termocupla de la apa nu porneste. Dupa ce a fost dat termostatul jos furtunele erau calde si termocupla din fata pornea. Fericirea nu a durat mult si cum a mai spus iar aceasta problema cu ridicarea apei peste limita. Termocupla din spate de la ulei porneste regulat nu are nici o problema. Habar nu am ce problema are si nici macar mecanicul nu ştie. Cineva mi-a zis ca e garnitura de chiuloasa problema dar uleiul e curat nu are nicio picătură de apa in el. Stie cineva ce ar putea fi? Help pls

3 răspunsuri:
| Bobo3656 a răspuns:

Cred ca supapa care face legatura cu termostatul si conductele e infundata si nu lasa sa circule apa pentru a racii motorul, sau poate ca conducta este sparta iar cand apa circula nu ajunge la radiator

| TraficantăDeDulciuri explică (pentru Bobo3656):

Ok. Si daca conducta ar fi spartă nu ar trebui sa curgă apa undeva. Am desfăcut furtunele si curge apa foarte bine pe ele nu cred ca sunt înfundate. Cineva mi-a zis ca pot fi colierele slabe si intra aer pe instalaţie. E aiurea ca e motorul in spate si e si greu accesibil si nu se prea baga nimeni