| popaioan_8665 a întrebat:

Am un Opel Vectra 1.8 si de cateva zile pierd ulei de la pompa de servo-directie. Pierderea este intre fulie si pompa. Se poate repara pompa sau trebuie neaparat inlocuita? Ar fi oare ceva semering uzat? are ceva daca circul fara ulei in instalatia de directie? exista pericolul sa raman fara directie in timpul mersului?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Este o defectiune uzuala la Opel, din pacate dificil de reparat. Putine service-uri fac asta in Romania si destul de costisitor. Din pacate nici inlocuirea pompei nu este foarte ieftina, pretul dat de Roby67 este corect. Varianta cu dezmebrarile cade, pentru ca asa cum am spus este boala la Opel, fiind foarte probabil sa iei una la fel sau chiar mai rea.
In schimb pot sa te linistesc, nu iti risti deloc viata. Cand nivelul uleiului este prea jos esti atentionat de un zgomot care apare la miscarea volanului, nu trebuie decat sa completezi din nou pana la nivelul maxim si poti merge linistit mai departe (asta daca uiti cumva sa verifici periodic nivelul). Chiar daca nu ai la indemana ulei pentru completare, poti merge fara griji mai departe, nu pierzi directia ci doar vei avea nevoie de mai multa forta pentru a roti volanul.
Eu am circulat vreo 7 ani cu aceasta problema, a nu se intelege ca recomand si altora sa faca acelasi lucru. Atata doar ca o pompa e peste 200 de euro, iar un litru de ulei de servo e vreo 15 lei... Asa ce eu am ales sa completez periodic cateva zeci de grame.

3 răspunsuri:
| Roby67 a răspuns:

Pompa de servo directie se poate repara numai de atelierele cu acest profil, care pot da si o garantie. Deci nu iti mai fa ganduri ca se poate inlocui numai un semering si ai rezolvat problema. O pompa la schimb costa cam 220€ + montajul, bani care trebuie sa ii investesti daca mai vrei sa mergi cu masina. Asta nu inseamna ca daca are o pierdere usoara nu mai poti misca masina. Verifica nivelul de ulei de directie si daca este destul poti merge cu ea. Dar nu trage de timp ca se poate intampla ca sa ramai fara directie in timpul mersului, si nu cred ca se merita.

| Cristea a răspuns:

Suna ciudat "sa raman fara directie". totusi nu ar avea rost sa te risti. cu carpeala nu prea se face treaba de durata. eu zic sa te interesezi cat poate costa o pompa, nu neaparat noua, poti incerca la dezmembrari, ai ocazia sa gasesti ceea ce cauti. spor!

| bilboo a răspuns:

Daca vrei sa iti risti viata circula fara ulei iar daca nu du-te la un magazin auto cumpara un semering si schimballaughing si asa nu iti risti viata