| anonim_4396 a întrebat:

Bună,am un opel zafira 1.8, gpl și benzină, an 2004.Azi am mers cu ea cam 200km,dar s-a oprit dintr-o data și nu mai pornea, am chemat o platformă să o ia, dar ne-a spus ca are ceva ars, dar ce?
Întrebarea mea este ce ar putea avea? În acel moment eram cu ea pe gpl

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Toate au probleme cu computerul ECU.
Este fixat pe motor si din cauza caldurii si a vibratiilor se dezlipesc unele fire la interior, sunt sudate cu ultrasunete si au o gelatina.
Se pot repara, sunt destule anunturi pe internet, dar este carpeala nu tine mult.
Un ECU nou costa 2000 lei si trebuie clonat de un specialist.