| kypsyk112 a întrebat:

Salut.Am un opela stra h 1.8 benzina an 2005, si intr o zi cand am mers cu el a inceput sa se aprinda martori la bord.cand am oprit si am vrut sa il pornessc nu mai pornea dam de cheie si nici un sunt nimic.abs era apris.si nici inpinsa nu pornea, Ar putea fi electromotorul? Multumesc.

6 răspunsuri:
| GaryOfLivia a răspuns:

Martorii s-au aprins pentru ca nu mai avea energie masina si te-au lasat toate chestiile ce merg pe energie electrica (ABS, ESP, Airbag, Servodirectie, Servo frana etc.).
Prima data incearca cu alta baterie dar daca ai zis ca nu mergea nici impinsa inseamna ca e electromotorul, totusi ai zis ca nu se aude nici un sunet la cheie, asta ma duce cu gandul din nou la o baterie moarta sau cum a zis Marius mai sus conexiunile.

| kypsyk112 explică (pentru GaryOfLivia):

Si cu alta baterie nu porneste.Da probabil conexiunile.

| kypsyk112 explică (pentru kypsyk112):

Da nu face tot timpul asa, uneori nu porneste.

| MariusDB a răspuns (pentru kypsyk112):

Oricat de mult am vrea noi sa te ajutam, degeaba, mai bine mergi la un mecanic sa-ti faca o revizie, astfel afli si daca mai are alte probleme.

| MariusDB a răspuns:

Daca invarte si nu porneste motorul e clar ca e de la electromotor, dar in caz ca nici macar nu invarte s-ar putea sa fie si de la conexiuni, sa nu primeasca suficienta energie de la baterie, desigur, poate fi si stricat.

| kypsyk112 explică (pentru MariusDB):

Da invart si nu porneste, dar dupa cateva ore porneste.