| rasfatatul98 a întrebat:

Buna am un scuter marca first bike leader mi s-a stricat pedala de pornire cand pornesc scuteru ramane blocata si suna ciudat ceva de genu "crrrrrrrr" ajutati-ma dau funda

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Service. Daca nu ai putut remedia singur nici o problema atat de minora clar nu e indicat sa iti bagi nasul. Du-te la service cu el ca il faci praf. Oricum e o chinezarie de First Bike si risti sa se dezmembreze sub tine!

| angel74dm a răspuns:

Capacul ăla negru de pe curea şi demaror are 8 şuruburi care se desfac cu T-ul sau tubulara de 8. Dai ăla jos, apoi dai la pedală şi vezi dacă nu cumva e rupt arcul ce aduce pedala înapoi. Dacă e rupt, mergi la un magazin moto şi-ţi iei unul, nu e mai mult de 10 lei. De pus se pune uşor, are un zegher acolo care trebuie scos, ai nevoie doar de un patent ascuţit, aşa zis "cioc de papagal"... Dacă nu erup, înseamnă că nu e uns, trebuie să pui vaselină din belşug pe arc şi pe pedală, pe partea din interior, bnineînţeles... Baftă!

| Dei17MI a răspuns:

Iti spun eu ce are inauntru un fel de rac si ala ramana blocat si de asta se aude crrrrrrrrrr trebuie sa dai capacul de la pedala si vezi acolo ceva cu zimti scoate-l

| madalinpatrasc a răspuns:

Desfa capacu si schimba racu pentru ca i s-au tocit zimtiiwinking