| allexx98 a întrebat:

Buna am un vw golf 4 din 2003 si imi da uleiul afara cand este frig...folosesc ulei Castrol Transmax Dex III Multivehicle de culoare rosie... ce este de facut sa schimb uleiul sau am ceva problema tehnica? ulieul iese afara prin capacul verde printr-un orificiu patrat, ajutat-ma va rog!

Răspuns Câştigător
| giovannutzu a răspuns:

Atunci cand mergi cu masina uleiul se incalzeste si se subtiaza, deci volumul lui scade, iar cand este rece el se ingroasa crescandu-i volumul. uita-te la joja care iti indica uleiul ma gandesc sa nu fie prea mult ulei.doar asta poate sa fie cauza cati curge uleiul daca nu e esta,desfa capacul de la ulei si vezi daca este un tip de spum galbuie pe capac, asta poti sa vezi numai cand motorul este cald. daca este spuma galbuie pe capac inseamna ca iti intra apa in ulei, garnitura de chiuloasa fiind rupta.ast fundita daca ti-am fost de ajutor.