| Winners10 a întrebat:

Salutare. Am si eu o mica problema. In principiu cand e motorul rece ( dimineata seara ) la prima pornire a masinii de exemplu daca merg putin in fata si vreau sa scot din viteza parca imi agata putin schimbatorul. Identic si cand merg cu spatele si vreau sa schimb in viteza 1. M-am gandit ca poate e uleiul din cutie si maine ma duc sa il schimb. O parere in afara de ulei ar mai putea fi ceva. Si ca sa iasa normal din viteza trebuie sa astept 5-10 secunde. Mentinez ca numai la viteza 1 si la masalier patesc asa.

Masina am cumparat-o in februarie si cand am facut schimbul de ulei nu am schimbat si cel din cutie.

Acum am luat un Castrol care mi-a zis femeia de la magazin are proprietatile identice cu cel original. Trebuie neaparat original sau e bun si asta?

PS. : am schimbat uleiul si la fel face. Ce as putea face?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Poate ambreiajul prinde prea jos si nu apesi tu suficient pedala.
Acum depinde si ce intelegi prin agatat. Daca doar se misca masina la prima plecare, este din cauza temperaturii de afara. La frig uleiul se ingroasa si pinioanele din cutie preiau miscarea unul de la altul, chiar fara a fi cuplate.

| Winners10 explică (pentru regis):

Ambreajul il apas...de exemplu dupa ce dau cu spatele si opresc pe loc si cand vreau sa ii dau viteza 1 cand vreau sa scot din masalier nu merrge din prima... trebuie sa stau vreo 10 secunde. daca incerc imediat iese foarte greu, trebuie practic fortat

| Winners10 explică (pentru regis):

Iar pe vara cat era cald nu aveam problema asta... ce ar putea fi?

| regis a răspuns (pentru Winners10):

Ma depaseste, dar am mai intrebat si eu in jur.
Poti face un test, sa vezi cum se comporta la scoaterea din viteza cu ambreiajul apasat si cum se comporta fara ambreiaj.
Daca se comporta la fel, probabil nu debreiaza complet si trebuie gasita cauza la sistemul de ambreiaj.
Unii mai spun ca poate fi din volanta.