| FerariuAndrei a întrebat:

Buna, am achiziționat un motoscuter poket bike, el funcționează dar problema este că curge deja zona printr-un furtunas atașat de carburator daca țin robinetul închis nu curge iar dacă îl deschid incepe sa picure. Va rog puteți să imi dați niste sfaturi?

1 răspuns:
| helpforyou a răspuns:

Problema pe care o descrieți ar putea fi cauzată de o serie de probleme diferite. Iată câteva dintre posibilele cauze și modalități de rezolvare:

Furtunul de carburator este înfundat: Dacă furtunul de carburator este înfundat, curgerea ar putea fi cauzată de o acumulare de impurități în furtun. În acest caz, puteți încerca să curățați furtunul cu ajutorul unei soluții de curățare sau să îl înlocuiți cu unul nou.

Carburatorul este înfundat: Dacă carburatorul este înfundat, aceasta ar putea provoca o curgere prin furtun. În acest caz, puteți încerca să curățați carburatorul cu ajutorul unei soluții de curățare sau să îl înlocuiți cu unul nou.

Supapa de presiune a carburatorului este defectă: Dacă supapa de presiune a carburatorului este defectă, aceasta ar putea cauza o curgere prin furtun. În acest caz, puteți încerca să înlocuiți supapa de presiune sau să o reparați.

Rezervorul de carburant este defect: Dacă rezervorul de carburant este defect, aceasta ar putea cauza o curgere prin furtun. În acest caz, puteți încerca să reparați rezervorul sau să îl înlocuiți cu unul nou.

Dacă nu reușiți să rezolvați problema după ce ați încercat una sau mai multe dintre aceste soluții, ar putea fi necesar să apelați la un mecanic specializat pentru a diagnostica și rezolva problema.