| cristymadaras94 a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un golf 4 1, 9 pe motorina sau 1.6 1.4 pe benzina. Care ziceti ca ar fi mai bun si pentru consum mai mic, ca eu mai mult prin oras merg cu masina si mai putin in afara, astept o parere si sa imi spuneti avantaje si dezavantaje la motoarele diesel de 1, 9 si benzina de 1, 4 sau 1, 6

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cam cati km faci pe an, daca faci sub 15000 nu are niciun rost sa iti iei diesel

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Golf 4 1.9 SDI/TDI e o masina foarte buna, iar Golf 4 1.4/1.6 16v sunt foarte proaste.
In oras nu prea isi are rostul un TDI, SDI-ul e mai potrivit dar si ala e putin cam enervant, ca dieselul, mai ales cele vechi, nu reactioneaza bine in traficul urban.
Golf 4 1.6 16v mai merge. Daca nu iei unul cu multi km si e bine ingrijit, s-ar putea sa fii multumit de el. Din pacate insa, alea ingrijite si cu taxa nerecuperata costa in jur de 3000e, cam cat cele diesel alergate.
Versiunea 1.4 16v insa e un dezastru. Nu tu putere, consum de Dacie cu scurgeri, probleme la cutiile de viteze, consum exagerat de ulei.
Pentru oras, la buget de Golf 4 recomand Astra G 1.2-1.4-1.6 benzina, mult mai reusite decat Golf 4 pe benzina.
Si Renault mai face motoare pe benzina bune, te poti uita la Clio, Megane si chiar Logan sau Sandero.

| MariusF23 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu tot nu inteleg ce e cu valul asta de cumparatori VW in ultimul timp, parerea mea e ca VW nu mai sunt ce au fost.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru MariusF23):

VW a avut niste masini foarte bune, in rest nu e nimic de capul lui, unele masini/motorizari de la ei sunt mult mai proaste si mai problematice decat orice din gama Dacia, si nu exagerez deloc.
Volkswagen de laudat au fost Golf 2 1.6 D/TD/TDI, Passat intermediar 1.9 TD/TDI, gama de prin 2000 cu motorizarea 1. 9TDI ALH, si poate celelalte diesel-uri pana prin 2006.
In rest la fiabilitate e din ce in ce mai slab, la confort, sportivitate si siguranta VARZA, in comparatie cu alte low-cost-uri.
Multi il considera "cel mai cel" brand low-cost, dar din experienta mea nu mi se pare deloc asa.
Ford il egaleaza in motorizarile diesel si il depaseste la capitolul siguranta si stabilitate, Opel il depaseste la capitolul motorizari pe benzina, cost intretinere, siguranta si tinuta de drum, iar Renault il "pisa" foarte de sus in materie de motoare pe benzina, economie carburant, tehnologie si confort, pastrand o limita de fiabilitate mai mult decat decenta, Renault avand doar piesele scumpe, dar nu si proaste.
Astea fiind spuse, Volkswagen e un c^cat in ploaie pe piata automobilelor in prezent.

| cristymadaras94 explică (pentru MariusF23):

In primul rand pe mine nu ma intereseaza acuma din 2015 eu vreau unul din 2003-2004 pe acolo pe undeva

| MariusF23 a răspuns:

1.4 benzina. Cel mai bun motor pentru oras.