| vladionut94 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un ford ca 1.3 benzina 97 si as vrea sa stiu care are masina la ce sa ma astept gen consum, piese schimb, rugina pornire la rece etc... plus avantaje si dezavantaje

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Recomand sa duci masina la un mecanic cu multe recenzii bune in google maps pentru o verificare completa in ce stare se afla, el iti spune la ce te poti astepta si cat poate sa te duca paguba in reparatii. 100 - 200 lei costa o verificare la mecanica masinii cu tot cu km daca sant reali sau nu.

| vladionut94 explică (pentru mgtow):

Pai la 250 euro nu merita ca o vreau masinuta de offrod pe legheleu hotare si drumuri forestiere si ocazional sa ma duca pana la servici si inapoi ca masina secundara intreb daca rezista mult fara sa bag ceva in ea...

| mgtow a răspuns (pentru vladionut94):

Daca aveai un salariu bun sa aduni bani iti cumparai o masina pe masura, dar una asa ieftina nu merita. Dar sa repari ceva la ea cand te lasa pe drum.

| sierra1 a răspuns:

"un ford ca 1.3 benzina 97... avantaje si dezavanteje"

avantaj: preț de bicicletă
dez : așteaptă-te să moară in orice moment!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Partea buna e ca fuge. Consuma ceva-ceva, poate 7-8 la mers potolit. Putere are destul de multa, fiind mica.
Rugina e cam la ea acasa, dar depinde si de unde o cumperi.
Avantaj ar fi doar daca o cumperi foarte ieftina (mai mult de 500e nu as da), nu cere investitii, si tragi de ea 2-3 ani schimband doar consumabilele importante.

| vladionut94 explică:

Dece as face asta. cand conduc masina parintilor ford focus din 2011 si referitor la salar castig 2300 lei plus bonuri?