| Vasile003 a întrebat:

Bună, asa o întrebare.
Ce contează cilindrul sau pistonul?
Gen dacă am mers până acum cu un piston pe 2 segmenți și pun altul pe 1 segment o sa fie diferența?
Sau trebuie de schimbat și cilindrul?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Raspuns: conteaza compresia.
Daca ala cu un segment reuseste sa faca aceeasi compresie precum cel cu 2 segmenti, motorul va merge la fel.
Sper totusi ca vorbim de un motor in 2 timpi, doar cu segmenti "de foc". Pentru ca daca vorbim despre un motor in 4 timpi, unul dintre segmentii aia doi sunt de ungere, iar montarea unui piston fara segment de ungere va duce la griparea motorului, in foarte scurt timp.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Câți ani ai? Ești tinerel sau analfabet tehnic? Un motor merge așa cum scrie în cartea tehnică și este proiectat. Că nu au fost ăia nebuni când au spus că trebuie să funcționeze în un anume fel.
Respectă cartea tehnică, mergi la un atelier de service auto și repară motorul cum trebuie.

| Vasile003 explică (pentru ValentinMihai78):

Am cilindrare pe un segment și am pe doi și am întrebat dacă le înlocuiesc o sa meargă

| GeorgeCazan a răspuns:

Ai făcut o varza intre pistoane, cilindri și segmenți. Ce vrei sa întrebi mai exact?