| Ela2013 a întrebat:

ce faceti? am si eu o masina, opel corsa C, din 2003, motorde 1.2 benzina, acum am fost sa verific nivelul la ulei si nu am deloc, adica la tija care verifica nivelul uleiului nu ajunge. imi puteti spune, va rog ce are masina? e posibil sa consume ulei? din ce cauza? sau daca are alte probleme, va rog sa imi spune-ti. multumes frumos si o zi frumoasa in continuare

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Orice mașină consumă ulei, mai mult sau mai puțin, în funcție de vechime și uzură.
Dacă nu lasă pete de ulei pe locul de staționare și nici bule de ulei în vasul de expansiune nu vezi, atunci consumul e în limite relativ normale, dar trebuie să fii mai atent și să completezi periodic. Cel mai bine cu aceeași marcă de ulei cu care ai făcut schimbul.

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca nu iti face alte probleme, mai poti circula asa mult si bine.
Daca scoate fum, nu mai ies noxele la ITP sau incepe sa-ti aprinda becul galben in bord, ar cam trebui intervenit in motor.
Completeaza ulei mai des de acum, sa nu-l mai scapi sub nivelul minim ca poti distruge motorul.
Incearca sa retii si cam care e consumul de ulei, si vorbeste cu un mecanic sa-ti spuna daca e grav sau nu.
Daca iti consuma foarte mult, treci pe un ulei mai grosut si mai ieftin, cum ar fi un Belco 10W40 sau 15W40.
Mie la Octavia benzina nu mi-a mai consumat ulei, cand am trecut pe 15W40. Altii pun 10W40 si se mira ca le consuma ulei, dar astea nu mai sunt motoare noi sa pui in ele 5W40 sau 10W40.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune ulei imediat daca vrei sa nu arunci motorul.

| Ela2013 explică:

Multumesc. am completat si acum a ajuns la nivelul corespunzator. nu lasa urme de ulei in locul unde a stationat. cu aceeasi marca de uleia ma compleat, cred ca ii zice 5w30 sau ceva de genu, nu imi amintesc exact, pentru ca azi cand am completat nu am citit pe bidon. nu mi se aprinde becul din bord.