| popaioan_8665 a întrebat:

vin si eu cu o intrebare. am un opel vectra 1992 si vreau sa verific si eventual sa completez uleiul din cutia de viteze, ma poate ajuta cineva? pe unde se poate completa si verifica nivelul uleiului?

Răspuns Câştigător
| alandala a răspuns:

Se completeaza pe la busonul de umplere lateral care tine loc si de indicator de nivel. Respectivul buson e pozitionat pe partea stanga (la sofer) deasupra planetarei spre habitaclu, este mai greu de umblat la el dar iti sugerez sa apelezi la un mecanic.

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Apeleaza la un mecanic. Oricum uleiul trebuie pompat in sus nu se poate umple cu sticla!

| onasis1961 a răspuns:

Langa planetara din stanga (cea scurta)e un buson care se desface cu cheie inelara de 22.Cand desfaci ar trebui sa curga ulei. Daca nu curge complectezi.Capacitatea este 1.6-1.8l.Si foloseste ulei SAE 80W.

| Sofer a răspuns:

Apeleaza la un service profesionist pentru aceasta operatiune.