| Mari231 a întrebat:

Buna,ce parere aveți de Opel corsa automat 1.2 din anul 2008?
Cum se prezintă la drum lung?
Este pretențioasă la întreținere și ce anume este necesar de schimbat la ea cel mai des?
Ce consum are urban/rural?

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Parere generala buna, dar o recomand ca masina de oras.
Pentru drum lung este un motor cam mic, care dezvolta putere destul de turat, iar asta nu e combinatia ideala.
La intretinere nu este pretentioasa, dar are nevoie de mecanici cu experienta in motoare Opel. Schimbatorii de piese fac foarte multe buleli scumpe la ele, incepand de la uleiurile pe care le recomanda.
Motorul ala are nevoie de ulei cu 5 in fata (5W40) si in nici un caz nu marca "originala" GM, ci un ulei mai bun, cum ar fi Mobil, Motul, Ravenol sau Liqui Moly.
Consumul motorului respectiv ar putea fi 5 extraurban si 9 urban, dar depinde in ce conditii se merge.
Cutia de viteze este foarte simpla, daca apar probleme la ea se repara foarte ieftin, fiind practic o cutie manuala cu timonerie computerizata.
Recomand masina daca ne referim in principal la mers mixt, adica drumuri zilnice de 1-30 km, cu viteze sub 100km/h.
Masina poate si mai mult, eu am facut mii de km cu una manuala + GPL, am alergat-o linistit si nu a existat nici macar consum de ulei, dar cum spuneam, motorul mic trage din greu la drumuri lungi.
Nici cutia automata nu e cea mai buna idee la drum lung, ea este mai mult pentru oras.

| Diaconu_Raluca_1980 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Dar un Opel D 1.2 automata din 2014, cu 137.000 de km merge pentru oraș plus ceva ieșiri gen până în 100 km? Prețul cerut e 5500 euro nu știu, merita, nu merită?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Diaconu_Raluca_1980):

Merita, e ok masina.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Cotoarba.