| Iunix a întrebat:

Păreri Opel Corsa C ( anul în jur de 2007, 2008 pe acolo ).
Am auzit că ar consuma mult ulei.

Ați avut această maşină?
Detalii despre consum de combustibil, ulei, costuri întreținere etc.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Consumul mare de ulei nu e specific pentru Corsa ci pentru toate maşinile cu uzură accentuată la motor (segmenţi - pistoane - cilindri - cuzineţi) Dacă maşina e exploatată corect, e o bijuterie

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Motoarele Opel pe benzina "consuma ulei" in general, pentru ca sunt motoare reusite, cu raport foarte bun consum/putere, care si-au facut norma de 300-400. 000km in strainatate, inainte sa fie aduse in tara de samsarii nostri, si vandute in targ polishate, cu 180. 000km in bord.
Deci, normal ca o Corsa C aflata pe piata SH-urilor din Romania de cativa ani, cu motor de 1.2 si vreo 75cp, va consuma ulei, daca nu i-a rectificat nimeni motorul pana acum.
Daca vrei ceva similar dar fara probleme frecvente cu uzura, cauta un Renault Clio sau Dacia Sandero, cu motorul 1.2 benzina. Alea sunt foarte foarte reusite, la fel ca si 1.4 mpi. Nu tin caroseriile, cat tin motoarele alea.
La Corsa C 1.2 si 1.0 este o problema frecventa si cu intinzatorul lantului de distributie, care se uzeaza si scoate un tacanit identic cu relantiul motoarelor diesel.

| xerxes1 a răspuns:

Stiu pe cineva cu un Astra 1, 4 2008 cumparat de nou care cosuma mult ulei.
Acum are 90.000 km dar la 1000 km trebuie sa completeze 300ml.A incercat sa schimbe de cateva ori tipul de ulei cu acelasi rezultat.
In rest merge brici.
Are si un Corsa C din 2004 100cai cutie automata care nu consuma ulei si are 260, 000 km.

| Anonimaaaxgar a răspuns:

Am un prieten care are Opel Corsa și mi-a zis doar că are consum mic de combustibil.