| Mario1994 a întrebat:

Cei samsari care vând mașini în piață, cu ce spală și ei mașinile? Cu ce curăță la motor de praf? Cu ce șterg parbrizul fără urme, aburi? Care e șmecheria? Cu ce se curăță și la interior mai exact?

15 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Majoritatea samsarilor au invatat sa faca detailing de pe net urmarind tutoriale apoi si-au luat solutii si obiecte care se folosesc la detailing exterior cat si interior.
Te asigur ca solutiile pe care le folosesc ei sunt printre cele mai ieftine, cunosc detaileri profesionisti care folosesc solutii scumpe dar si manopera este mare.
Samsarii vor sa iasa cat mai ieftin de aceea folosesc o ceara de carnauba ieftina de 100 de lei (sa zicem) cand acestea pot ajunge si la 1000 de lei, folosesc niste bureti la aparatul de polisare mai ieftini, cei profesionisti folosesc mult mai scumpi.
Detailingul necesita timp resurse si bani ca sa fie de calitate, iti poti face o parere despre solutii atat de interior cat si de exterior plus lavete micofibra, prosoape folosite si orice alte solutii pentru piele, textila, geamuri urmarind cateva siteuri si produsele acestora:
https://www.chemicalguysromania.ro

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Samsarii pe care ii cunosc eu, apeleaza la centre de detailing, fac un polish pentru luciu, platesc un interior la spalatorie, unde e cazul chiar curatarea tapiteriei cu abur sau aspirator cu injectie.

| Mario1994 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Serios? Nu știam, e mai ok la detailing?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mario1994):

Da, pentru ca detailingul curata foarte profund, inlatura toata mizeria de pe masina (sau din interior), iar la final, baietii aia aplica niste solutii mult mai bune decat cele banale, care formeaza cate un strat de protectie. Ei le zic "dressing", iar de obicei e vorba de diferite formule cu ceara.

| Mario1994 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Înțeleg. Și dacă mașina e spălată bine cu ceva special la exterior, mai se pune praful pe ea?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mario1994):

Da, praful se aseaza mereu pe ea, dar atunci cand e data cu ceara, se prinde ceva mai greu, si se spala mai usor.

| Mario1994 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Și apropo, cu ce pot curăța/șterge de praf interiorul? Am VW Passat B8 și nu mă cam pricep. Mașina e nouă.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mario1994):

De praf o poti sterge cu lavete din microfibre, se gasesc la magazinele mari (Kaufland, Auchan, Carrefour).

| Mario1994 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Și pe bord unde sunt "ceasurile de bord"? Laveta speciala din microfibra pentru mașina?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Mario1994):

Da. Dupa ce iei praful de pe "ceasuri", poti folosi o laveta pentru sticla, si putin detergent de geamuri, ca sa le faci clare, in caz ca sunt murdare.

| Mario1994 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Doar cu laveta șterg fără să pun nimic la interior? Detergent bun de care ar fi pentru geamuri? Ceva de calitate?

| Nemessys a răspuns:

Ceea ce descrii tu se numeste,, detailing"

| Mario1994 explică (pentru Nemessys):

Ce e aia?

| Nemessys a răspuns (pentru Mario1994):

Este ca un fel de spalat masina doar ca se face si prin interior.
Daca faci detailing la o masina, aceasta devine mult mai frumoasa si stralucitoare ca si cum ar fi nou nouta. Tabla zici ca e oglinda, interiorul este curatat tot de praf si inlaturat orice urma de deteriorare din masina (pielea de la scaune rupta, zgarieturi. murdarie TOT) se rezolva cu un detailing. Sunt oameni specializati pentru asa ceva care folosesc instrumente si solutii speciale pentru detailing. Multi samsari au invatat sa faca ei detailing sau au o cunostinta de la un service unde se face asa ceva. Sa fim seriosi, foarte multa lume este invatata sa se uite la exteriorul masinii. O masina cu 400.000 de KM, care are dati km inpoi la 100.000, trebuie sa arate mai bine, asa-i?

Răspuns utilizator avertizat