| bogdias a întrebat:

Buna cine poate sa-mi dea niste detalii despre pornire la rece la o dacia solenza? Mi se aude un scartait la pornire. Cand ii motorul cald nu mai face acel scartait (am schimbat bobina electromotor, si bendixul) si tot asa imi face. De ce face acel scartait la electromotor, am scos cureau de la AC si tot asa face.(am bifat un raspuns si de asta redau intrebarea aceasta)

Răspuns Câştigător
| ASIGURATORUL a răspuns:

Datorita temperaturiloe scazute, cureaua alternatorului ingheata si nu mai este asa de elastica. Drept dovada ca la cateva minute de la pornire acel scartait dispare, deci cureaua a intrat in regimul ei normal de functionare.

2 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Daca nu face cureaua ci electromotorul, inseamna ca ai bucsa de la bendix bulita si trebuie inlocuita.

| akta a răspuns:

Are un tacanit la volan.rolling on the floor