| RaptorFabian a întrebat:

Bună, cine se pricepe mai bine la motoare și la mașini în general îmi poate recomanda și mie o masina pe benzina cu un motor de cel puțin 1.6? Adică am un golf 4 de 1.4 benzina de 55 KW și e ok dar îl am de ceva timp și are unele probleme nu mari dar cred ca am nevoie și de o mașină mai mare(un break sau sedan) si dacă știe cineva să-mi spună și mie câteva modele fiabile pe benzina.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Am dat configurare dupa masini pe benzina de la 80 de CP in sus si cu motor intre 1500-2000 cm3, sedan si break cum ai zis:
https://www.autovit.ro/......seg-sedan/

| RaptorFabian explică (pentru Simpatic):

Mersi.

| Simpatic a răspuns (pentru RaptorFabian):

Nu ai pentru ce.
Daca ar fi sa cumpar eu azi masina sh as lua de la un dealer serios, vorba aia dai un ban dar stii ca km sunt reali si nu are vicii ascunse. Exista de asemenea posibilitatea de a negocia cu dealerul.
Eu pana acum ma mandresc cu faptul ca am avut masini luate de noi dar cu siguranta sunt si masini sh care pot fi foarte bune, m-as orienta spre motoare aspirate facute ori de francezi ori de japonezi : honda, toyota, mazda fac motoare foarte bune aspirate.

| RaptorFabian explică (pentru Simpatic):

Am sa țin cont de asta.

| Stefancalin1997 a răspuns (pentru Simpatic):

Stai cuminte, sunt si dealeri care au masini cu defecte ascunse.

| Simpatic a răspuns (pentru Stefancalin1997):

Sunt,dar sansele sunt mai mici decat la samsari care din asta traiesc, din manarii dare de km inpoi si asa mai departe.
De aceea eu prefer masinile noi nu are ce sa le faca dealerii happy eventual sa le buseasca cand le dau jos de pe trailer

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Renault are un motor de 1.6 pe benzina bunisor.
cred ca il gasesti pe meagane II sau III

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De la un Volzvagin benzinar uleiar de 1.4, poti sa iei si Logan 2015 1.2 benzina, ca ai sa spui ca-i OZN.
Daca vrei masina pe benzina, te sfatuiesc sa iei minim Opel, ideal Renault.
Break mare ar fi un Astra J, dar sincer nu am cunostinta de motoarele lor. Poate sunt bune, poate nu; de probleme mari nu am auzit.
Am condus frecvent o Skoda Rapid 1.0 TSI, 2017 sau 2018, merge foarte ok si nu a facut probleme, dar e doar un pic mai reusita decat Golf 4, nu e mare chestie la confort-spatiu. E un fel de Logan de calitate superioara.
Ford Focus 2 facelift sau 3 ar fi pe lista mea, la cerintele tale. Dar evita 1.0 ecoboost, nu e nimic de capul lui.

| Pantagruel a răspuns:

Mazda 3 sedan, audi A4, VW Passat 2.8 v6, Honda Accord ...sunt de toate pentru toate gusturile. Depinde de bugetul tau

| RaptorFabian explică:

Ma scuzați, am uitat sa specific bugetul, pana în 5000€