| anonim_4396 a întrebat:

Buna, cred ca am o problema când vine vorba de aprecierea distanțelor la volan, de exemplu, nu stiu exact cât mai e pana la bordura sau când vreau sa parchez langa bordura, cum pot ști mai bine cât mai am pana la bordura. La mașina mea persoanala m-am obișnuit cu mărimea, fiind mai lata, stiu cam unde e când conduc, dar spre exemplu, am condus azi un Astra G și un Vw Jetta și efectiv, ba ma apropiam prea tare de bordura/ de axul drumului. Va rog ajutor

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Oricine ar avea problema asta când s-ar urca la volanul unei mașini pe care n-a mai condus-o

| Alinaa901234 a răspuns:

Dacă vrei să parchezi lângă bordura te uiți in oglinda și o sa o vezi, de aia unele oglinzi de la mașina se lasă in jos ca sa vezi bordura

| CerCopiTec a răspuns:

E ceva normal, fiecare masina are alt gabarit atata timp cat nu indoi jantele nu e nimic happy

Bula
| Bula a răspuns:

Din pacate, "poligonul" nu mai este necesar pentru a lua carnetul.

Insa propun la toti care-si iau carnetul sa-si faca propriul poligon pentru exersare, care se poate face chiar si din pet-uri si va deveni de foarte mare folos, mai ales pentru manevre mai dificile (parcare, intrere-iesire-viraj in loc stramt etc.).
.