| legallyblonde a întrebat:

Problema mea este urmatoarea: sunt proaspata soferita(am carnetul de o saptamana) si pana acum am condus de 4 ori(in afara de orele de scoala): primele doua zile insotita de mama, o zi complet singura, cealalta zi cu mai multi prieteni in masina(toti avand carnet). Desi inainte de a avea carnet mi se parea floare la ureche, acum mi-am dezvoltat o frica de a fi la volan - nu ca nu imi place sa conduc, imi place chiar foarte mult, problema este ca nu ma simt sigura pe mine; intampin probleme de genul oprirea motorului la semafor, sau chiar in mijlocul unei interesctii, nu stiu sa parchez(in special cand trebuie sa o fac intre doua masini, pe un singur spatiu disponibil); in curbe, desi nu am viteza mare, mi se intampla sa pierd controlul volanului si sa intru pe sensul opus, am tendinta de a nu imi pastra banda(fara sa imi dau seama pe moment) si pe langa toate astea, imi este greu sa apreciez distantele, adica daca circul pe un drum ingust, cu masini parcate pe de-o parte si pe alta, am senzatia ca ma voi atinge de ele. Toata lumea mi-a spus ca "in timp voi invata sa simt masina" si as vrea sa stiu daca e normal sa ma panichez atat de usor cand sunt la volan, si ce e de facut in aceasta situatie. Cum sa fac sa imi inving teama si sa fiu mai sigura pe mine, sa conduc in siguranta atat pentru mine cat si pentru ceilalti participanti la trafic?
Multumesc. happy

4 răspunsuri:
| ASIGURATORUL a răspuns:

Sper ca nu esti din Buc., ca atunci ai viata si mai grea. Recomandarea ar fi sa incerci sa sofezi in prima faza in zilele de week-end, cand traficul este mai redus si sa nu incerci sa mergi la scoala sau la serviciu cu masina. Incearca sa alegi arterele mai largi unde poti face parcari fara a stanjeni pe ceilalti participanti la trafic. Ar fi o solutie daca ai gasi un poligon auto, pentru a exersa reflexele si indemanarea.Frica vine cu siguranta de la putinele ore in care ai sofat. Evita sa pleci la drumuri lungi si mai ales cand se prognozeaza vreme cu precipitatii.Succes si fara evenimente neplacute!

| Yppy a răspuns:

Este normal. Asa a patit si sora mea, si acum ( peste 2 ani ) nu are nicio problema. Exerseaza si cu timpul te vei obisnui. Bafta!

| legallyblonde explică:

Nu, din fericire nu sunt din Bucuresti insa in orasul meu se circula foarte greu deoarece se fac lucrari peste lucrari pe partea carosabila in mai toate zonele, majoritatea drumurilor si podurilor sunt ingustate si trebuie sa fii mai atent ca niciodata. Poligoane auto nu prea sunt, as putea gasi drumuri care sa nu fie intens circulate. Multumesc pentru sfat, voi tine cont de el! happy

| mistery01ro a răspuns (pentru legallyblonde):

Iar daca vezi ca nu merge si nu merge, incearca sa mai iei niste ore de condus alaturi de un instructor si sa exersezi lucrurile care nu iti ies. Totusi... practica si obisnuinta este mama invataturii... happy Succes!