| AndreiAndrei260111 a întrebat:

pe mine ma deranjeaza intr-o anumită masura oamenii aroganți. Adica nu vad rostul arogantei, astăzi mi-a sărit puțin fixul, mergem cu un prieten ce îl stiu de peste 17 ani, la o cafea, însă el a devenit foarte foarte arogant, se da mare zmeu, asta nu e neaparat un lucru deranjant pentru mine, dar când conduceam, m-a întrebat dacă pot sa-i dau mașina, sa dea o tura, am spus ca da, opresc pe dreapta, ma dau jos din mașina, iar el in loc sa se dea civilizat jos din mașina și sa se puna pe locul șoferului, a sărit direct de pe locul din drepta pe scaunul șoferului, lovind cu picioarele bordul, lăsând și câteva urme. Am vrut sa îl întreb, "Fratello, ce faci? Nu vezi ca murdărești și Zgârii totul?" Însă m-am abținut, mașina avea încă motorul rece (Un Jaguar XF 2.2 diesel 2012) iar el a pus cutia pe sport și a dus-o pana pe roșu, la fel, am spus doar sa o lase mai moale, chiar țin la mașina, nu vreau sa se strice, însă problema care m-a enervat cel mai tare a fost când m-am urcat eu iarăși la volan, a început sa îmi dea lecții de condus (Deși nu are mașina) când sa ma bag pe drepta, pe stânga, ce sa evit etc, iar intr-o intersecție, aveam verde, sa o iau la stânga, intrasem normal in intersecție, nu m-a claxonat nimeni, cei din spate veneau fix pe linia pe care mergem eu, când el "Prierenul meu" îmi prinde volanul de pe scaunul pasagerului și îl trage dreapta brusc, către bordura, eu m-am speriat nespus de tare și mi-am ieșit din fire, efectiv nu m-am mai putut stăpâni și i-am spus mai multe cuvinte... știți voi, după care i-am spus sa coboare din mașina ca nu am nevoie de nesimțiți de genu. Adica mi s-a umplut paharul, l-am dus pana la urma acasa, iar când s-a dat jos, intenționat a dat cu picioarele pe prag. Voi cum va puteți controla in momentele de genu? Reaudiați sa ignorați oamenii de genu? Chiar sunt curios, stiu ca poate am procedat gresit. Apropo, am acum și o urma de cheie pe mașina, mai mult ca sigur el a făcut-o, am lasat mașina afara din curte, el sta cam la 800m de mine, la un bloc, iar din apartamentul lui se vede către mașina mea dacă o las afara. Sa fie asta doar o prostie adolescentina, prin care vrea sa se afirme sau e prost de bubuie?

Răspuns Câştigător
| Clytia a răspuns:

Eu zic că ambele, ca să-ți răspund la ultima întrebare. laughing
Ai acționa bine, deși nu cred că era necesar să-l și jignești. happy
Știi, prieten ca prieten, dar toate până la un punct... Adică nu trebuie să-i permiți orice. Pe viitor, încearcă să-i explici cu calm ce te deranjează în legătură cu comportamentul său, iar dacă nu și-l revizuiește, îți vezi de viața ta și aia e.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dacă ignori așa ceva n-o să rezolvi nimic, o să continue să facă asta. trebuie să te iei de el, dar explică-i frumos că nu ți se pare normal să facă asta și asta. dacă nu înțelege, trimite-l la mă-sa să-i suporte ea fițele astea.

| darrio2007 a răspuns:

Este prietenul pe care il ai de 17 ani. Tu ti l-ai ales.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce vrei de la el? Nu îl mai iei în mașină.