| Marian_3527 a întrebat:

credeti ca am ceva stricat la rezervor daca caesul de benzina imi arata mereu pe rosu chiar si atunci cand bag 10 l de benzina? daca fac plinul si merg 100 de km imi arata ca nu mai am benzina(imi arata ca e pe rosu). consuma prea mult 10% in oras motor de 1, 4 benzina

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sunt doua variante - ori este defecta sonda din rezervor si face contact doar cand plutitorul este foarte sus, ori este o defectiune la bordx. De obicei este vorba de plutitor, se uzeaza contactele electrice acolo unde este nivelul cel mai uzual, aratand bine numai la plin si apoi cazand brusc. Cand plutitorul este fisurat, nivelul nu se ridica nici macar cand faci plinul, sau se ridica mai putin decat ar trebui.
Consumul de 10% in oras este un normal, mai ales iarna.

Stefan
| Stefan a răspuns:

E defecta sonda litrotrometrica, mai exact cred ca plutitorul de la sonda litrometrica este fisurat si e plin cu benzina. Din aceasta cauza parghia de la sonda litrometrica nu mai are cum sa isi faca cursa in functie de cantitatea de benzina din rezervor. Se impune inlocuirea plutitorului.

Răspuns utilizator avertizat
| bogdanel7 a răspuns:

Rezervorul tau nu are absolut nimic. Ai sanse mari sa fie stricat litometrul (indicatorul de benzina din bord). Mergi la un service.