| anonim_4396 a întrebat:

Am un opel astra g din 2001. De la un timp in mers are momente ca si cand ar merge in suturi mai ales cand am mai putina benzina ( sub jumatate de rezervor) si nu mai trage ca inainte, nu mai are aceeasi putere. A inceput sa faca asa dupa ce a ajuns indicatorul la benzina pe rosu. E posibil ca atunci sa fi tras niste gunoaie sau e doar o coincidenta? De atunci i-am facut plinul de cateva ori si evit sa scada indicatorul sub jumate/un sfert. Ce pot sa fac in acest caz? si cam cat m-ar costa?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca n-ai schimbat filtrul de mult, schimba-l acum.
Daca nu dispare problema, mergi la diagnoza, acolo vede presiunea cu care ajunge benzina in motor, de acolo pot fi suturile. Daca nu e din alimentare, pot fi bujiile, sau bobina. Bujiile de obicei dau suturi in special la rece, bobina in special la cald.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In primul rand, daca n-ai mai schimbat filtrul de benzina, schimba-l urgent.
Apoi, ar fi utila o diagnoza computerizata, la un mecanic cu experienta, care sa se uite in ce parametrii merge motorul.
Daca ai zis ca ai ajuns pe rosu si de atunci face figuri, eu m-as 'arunca' spre circuitul de alimentare, adica pompa rezervor, conducte, filtru de motorina, senzori de presiune.
Becul galben "check engine" s-a aprins?

| Musuic a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu s-a aprins nimic. masina merge perfect in afara de suturile alea care le are din cand in cand dar foarte rar.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Musuic):

Daca n-ai schimbat filtrul de mult, schimba-l acum.
Daca nu dispare problema, mergi la diagnoza, acolo vede presiunea cu care ajunge benzina in motor, de acolo pot fi suturile. Daca nu e din alimentare, pot fi bujiile, sau bobina. Bujiile de obicei dau suturi in special la rece, bobina in special la cald.