| anonim_4396 a întrebat:

Curând încep școală de șoferi si nu stiu deloc sa conduc. Vreau sa stiu si eu ce o sa fac in prima ședință de condus, in a 2-a, a3-a si când o sa ma bagein oraș. Este greu sa conduc? Va mulțumesc frumos!

5 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

O sa te obisnuiesti.stai linistita.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Totul depinde de la instructor la instructor si de orasul in care faci scoala. unii te duc in prima sedinta undeva prin afara orasului sa iti explice chestiile baza, altii te baga direct in trafic. Greu o sa fie la inceput pentru ca sunt multe lucruri noi de facut. O sa trebuiasca sa ai grija la pedale, sa schimbi vitezele si toate astea in timp ce esti atenta la trafic si respecti si regulile

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, e greu sa conduci, daca n-ai mai facut asta niciodata.
Ai foarte multe lucruri la care trebuie sa fii atenta simultan.
Scoala de soferi nu se face "sa fie acolo". Daca ai o masina in familie, mergi pe poligon sau undeva pe camp si exerseaza putin, alaturi de un sofer mai experimentat.
Parerea mea e ca e un cosmar sa iesi in trafic dupa doar 2-3 ore de experienta la volan.
In prima ora vei invata pedalele, vitezele, si te vei chinui sa pleci de pe loc fara sa opresti motorul sau sa smucesti masina.

| Sofer a răspuns:

Nu, nu este greu, pana inveti sa o conduci nu o sa mai fie asa greu cum pare.

| 0PopaPorno a răspuns:

Pentru femei e greu. Si pentru barbati e greu in trafic cand conduc femeile.