| Iamnotalone a întrebat:

Buna big grin Am o problema, de curand am inceput scoala de soferi.
Vara trecuta am condus pe un drum de tara si mi s-a parut usor asa ca am rugat parintii sa ma ajute sa imi plateasca scoala. Am numai cateva ore cu masina dar simt ca nu pot sa conduc, am emotii, tremur si nu ma pot concentra deloc sad nu stiu ce sa fac sau cum sa imi conving parintii sa renunt.
Pot sa renunt la scoala de soferi? ( nu am platit decat o rata de cateva milioane) Cum sa ii conving pe parintii mei sa ma lase sa renunt?

PS Desi am incercat sa imi controlez emotiile nu pot deloc, nu sunt genul care sa renunte la greu dar simt ca aceasta situatie ma depaseste cu totul sad in prima ora am crezut ca imi vor trece emotiile, dar emotiile au devenit mai mari in a doua ora, in a treia a fost si mai rau sad

Răspuns Câştigător
| BiTW a răspuns:

Exclude din start varianta de a renunța la școala de șoferi! Și eu am trecut prin aceeași situație ca și tine, fiind mai neîndemânatic, mai emoționat, de multe ori m-am contrazis cu instructorul, mi-am zis că nu merită, că nu mai are rost. Făceam multe greșeli, vedeam că tot treceau orele, și eu tot nu mă descurcam. Într-un final mi-am zis că de fapt aș fi laș dacă m-aș da bătut. Așa că m-am enervat, mi-am zis că din moment ce au putut atâția și atâția să pună mâna pe acel permis, eu de ce n-aș putea să o fac? Așa că înaintea următoarei ore de condus, am ascultat niște muzică, după care am intrat hotărât la volan, și sincer s-a văzut o schimbare totală. Eram mult mai motivat și mai determinat să demonstrez că am talent la condus, am reușit de la o oră la alta să prind cât mai mult curaj, și în final, am obținut și permisul.

Așadar, nu te lăsa. Gândește-te la ceva amuzant atunci când conduci, încearcă să glumești cu instructorul, să comunici deschis cu el, și nu în ultimul rând, motivează-te că poți obține permisul. Nici nu îți dai seama cât de ușor e, și ce greșelă ai face dacă ai renunța. Multă baftă, îți garantez că va fi totul bine!

| Iamnotalone explică (pentru BiTW):

Uite exact asa ma simt eu la volan, cum te-ai simtit si cum big grin problema e ca mai fac cu inca un coleg big grin asa ca presiunea e mai mare, aceeasi problema si cand trec pe langa oameni cunoscuti :L dupa ora am impresia ca nici de miscat nu mai pot, si ca nu imi simt picioarele big grin muzica ascult si eu cat se poate de multa big grin nu ma ajuta prea mult, eu sunt emotionat si stresat in general, personalitatea mea extrem de stupida e de vina big grin... In plus am si auzit barfe despre cat de "bine" conduc laughing si modul in care tin de volan de parca ar depinde viata mea de el laughing

6 răspunsuri:
| Morphines a răspuns:

Da, poti renunata. Poti renunta la aproape orice in viata... nu vad de ce nu ai renunta si la asta. Problema ar fi ca irosesti banii parintilor tai care te-au sprijinit si si-au pus baza in tine. Sa renunti ar insemna sa-i dezamagesti si nu cred ca ti-ai dori asta. Incearca sa conduri de unul singur inainte de traseu sau ce ai de facut, pentru a te obisnui. Ia langa tine pe un prieten si unul dintre parinti pentru a te obisnui cu un supraveghetor si totul va fi bine. Cred. Mult success!winking

| Scintilla a răspuns:

Inainte sa iei o decizie gandeste-te de multe ori daca este cea pe care o vrei cu adevarat. Pune-ti intrebarile urmatoare:"Imi place sa conduc", "vreau ca vreodata sa am masina mea". Permisul de conducere este un lucru destul de important in viata,unele job-uri nu le poti obtine daca nu ai, iti va usura viata crede-ma. Emotiile pot surveni si din partea instructorului care poate ca e prea dur cu tine, dar sunt si instructori mai calmi si intelegatori, eu te sfatuiesc sa nu renunti ca nu ai nimic de pierdut, emotiile vor trece imediat ce il vei lua(permisul) te vei stapani stai linistit/a.

| Iamnotalone explică (pentru Scintilla):

big grin Instructorul meu e extrem de calm, si niciodata nu a urlat big grin

| Scintilla a răspuns (pentru Iamnotalone):

Atunci nu stiu sigur ce sfat sa iti spun decat sa iti urmezi inima.

| MadalinaAlexandra a răspuns:

Trebuie sa le explici ca daca nu iti place sau iti e frica sa conduci, poate fii periculos...Si pana la urma daca tot nu reusesti il pici intentionat [nu stiu cat de bine ar fi asta, dar decat sa fie mai rau...]