| anonim_4396 a întrebat:

Daca am cartea de munca cu jumatate de norma pot beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului la fel ca o persoana cu norma intreaga?

2 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Cel mai bine va lamureste la asistenta sociala a primariei de unde apartineti.Acolo cunosc exact cui aproba dosarele si ce acte va trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O. U. G. 148/2005 republicata precizeaza ca persoanele care in ultimul an, anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit Codului Fiscal beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului pana la 2 ani (3 ani in cazul copilului cu handicap).

Prin venituri profesionale supuse impozitului pe venit se intelege: venituri din salarii, din activitati independente, din activitati agricole.

Legea nu face nici o distinctie intre jumatate de norma si norma intreaga, deci important este sa realizati venituri profesionale pentru care sa platiti impozit pe venit.
Puteti eventual sa vorbiti cu patronul sa aveti norma intreaga pe acelasi salariu, doar scriptic desigur.