| anonim445dd a întrebat:

Bună! De unde învățați pentru sală? Îmi puteți recomanda o aplicație sau site de unde ați învățat și voi?
Și de câte ori ați făcut chestionarele ca să o luați? Mulțumesc.

2 răspunsuri:
| Zartbitter a răspuns:

Îți recomand să exersezi chiar la DRPCIV pe site-ul lor https://www.drpciv.ro/dlexam

Ține cont că ai 26 de întrebări și 30 de minute. Ai suficient timp să petreci cel puțin un minut la fiecare întrebare. Deci nu te grăbi. Respiră adânc. Foarte important! La fel ca la volan :-)

Dacă nu știi 100% răspunsul, recomand să dai "skip". Vei revedea întrebarea la final. Poți sări peste întrebare de câte ori vrei. Foarte util. Nu răspunde dacă nu știi sigur, că nu mai poți modifica apoi.

Folosind tehnica asta, treci prima dată prin întrebările legate de prioritatea în intersecții. Învață baza acestor reguli și învață-le bine. Sunt cele mai frecvente scenarii și cele mai importante. Majoritatea covârșitoare a problemelor din trafic apar atunci când nu sunt acordate corect prioritățile. Astfel și întrebările de la examen tind să fie multe în zona asta. Însă regulile sunt simple și dacă ai noroc poți să strângi punctele necesare doar cu întrebările astea răspunse corect. La fel, sari peste dacă nu ești foarte sigur(ă) pe răspuns, s-ar putea să fie o întrebare similară care să-ți ofere mai multă claritate.

La final treci prin întrebările rămase și răspunde în ordinea în care simți că știi răspunsul. Vei avea timp să treci prin toate, mai bine stai 30 de minute o dată în viață acolo decât să vii de mai multe ori :-)

Încearcă tehnica asta pe site-ul de mai sus chiar acum și vezi cum funcționează.

| Haiducul325 a răspuns:

E-drpciv. Am făcut cont aici, 5 euro parca, faci mediul de învățare de 2 ori, după bagi câteva chestionare și iei examenul. Dacă faci de 2 ori modul de învățare e imposibil sa nu-l iei.