| bella24 a întrebat:

deci as vrea sa imi spuneti pas cu pas cum se porneste o masina pe benzina,cum se opreste, cum se schimba vitezele si daca atunci cand apesi frana trebuie sa apesi si ambreajul.Dau funda si vot! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Homye18 a răspuns:

Salut, de obicei acest lucru se invata la scoala de soferi. Dar daca intrebi presupun ca inca nu ai permis. Dar iti voi spune :
1. Se apasa Ambreiajul si se scoate schimbatorul pe punctul mort (pe liber) ai grija sa ai frana de mana trasa ca sa nu o iei la vale;
2. Se pune contactul (adica cheia sa fie in pozitia "M" scrie pe contact de obicei ), se lasa martorii de pe bord sa se stinga ( atentie nu toti se sting) apoi se rasuceste cheia in fata si cum porneste motorul dai drumul la cheie;
3. Se apasa Ambreiajul, se baga in viteza 1 cu piciorul apasat pe ambreiaj, se lasa frana de mana in jos, si usor ridici piciorul dupa ambreiaj si apesi usor accelaratia.
3. Cand masina s-a pus in miscare se ridica de tot piciorul dupa ambreiaj;
4. Schema vitezelor se gaseste scrisa pe capul schimbatorului.
5. La fiecare 3.000 de rot/min se apasa ambreiajul se ia piciorul de pe acceleratie si se schimba viteza;
6. Cand franezi calci intai ambreiajul apoi pedala de frana. Daca faci invers ti se va opri motorul, la fel si daca nu calci ambreiajul cand ai apasat frana. Dupa ce ai franat vezi ca trebuie sa pleci cu treapta 1 de viteza de pe loc.
De oprit este exact ca la pornire, doar pe invers. Adica se baga in viteza cu ambreiajul apasat, se rasuceste cheia inapoi, se trage frana de mana. Sper ca ai inteles si ai grija ca pentru a circula pe sosele patrie iti trebuie si permis si sa stii regulile de circulatie, nu numai sa mergi cu masina. Bafta

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa fie in punctul mort schimbatorul de viteze apoi bagi cheia in contact si rasucesti de ea pana porneste motorul, cand a pornit apesi ambriaju si bagi in 1ª apoi dai drumul la frana de mana si dai drumul la ambriaj dar accelerezi incet pana vezi ca merge masina de pe loc, apoi apesi din nou ambriaju 2º si tot asa dar sa fi atenta la masina ca nu trebuie turata mult. Cand reduci poti folosi frana de motor reducand din viteze sau scoti pe punctul mort si apesi frana ori lasi masina sa mearga singura daca esti departe de semafor sau alta masina si franezi in timp.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Oricat de bine ti-as explica toate astea, pana nu le faci cu mana ta, n-o sa inveti nimic. Asta e si motivul pentru care se face scoala de soferi; sa inveti fiecare chestie din asta.
Instructorul iti va spune ce si CUM sa faci, iar tu vei face.
Sa nu-mi spui ca, in caz ca s-o gasi careva sa-ti explice pas cu pas tot ce ai cerut, o sa te sui cu fituica in mana, in masina, si o sa citesti de pe fituica!
Intre noi fie vorba: curand, vei invata sa "simti" masina si vei face exact ce-ti "cere" ea sa faci.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te sui in masina

iti reglezi toate cele, oglinzi, scaun etc

apesi frana, ambreiajul, bagi in viteza I, lasi frana de mana (in ordinea asta)

pornesti motorul

ridici piciorul de pe frana, il pui pe acceleratie, ridici usor ambreiajul si apesi din ce in ce mai mult acceleratia

la oprire, apesi concomitent ambreiajul si frana pana masina se opreste. opresti motorul si schoti cheia.

| mixxjim a răspuns:

Daca faci scoala de soferi nu intreba pe toata lumea, fa cum zice instructorul, altfel o sa ai 1 milion de opinii si tu nu o sa mai stii nimic. daca instructorul nu zice nimic ia altul, dar nu te apuca tu sa faci teoria cu vecinii si traseul cu masina unui mut. bafta!

| rutanklan a răspuns:

Oh boy. Daca vrei sa furi masina vecinului, spune asa!

| DushulRece a răspuns:

De aia se intampla atatea accidente, multi invata sa conduca pe TPU laughing

| Rolandgl a răspuns:

Soferia nu se invata, se fura! Cine nu are dexteritatea si reflexul nu are cum sa invete in veci! Eu cred ca daca te interesa catusi de putin cum se conduce o masina macar stiai cum sa o pornesti si sa o opresti numai cat intrebai cand vedeai pe altcineva. Si daca tot am dat comment, RECULA DE AUR!---piciorul pe ambreaj si frana in acelasi timp! nu ca nevasta-mea care a pornit-o in viteza si a intrat in gard cu ea. Nu am nimic cu femeile la volan si stiu ca repetitia e mama invataturii. Succes si regula de aur ca eu sunt patit tongue

| SchWanz a răspuns (pentru Rolandgl):

De ce ți-ai luat ca nevastă pe una care nu ştie să conducă şi să vorbeşti aici despre ea de parcă ar fi o proastă? Şi pe fata asta o interesează stai liniştit dar are şi ea vreo 13 ani ce pl ai vrea să facă decât să încerce să afle de aici