| DmxSDoG a întrebat:

Detin un Golf 4 cu inchidere la cheie, necentralizat. Si vreau sa imi montez pe el inchidere centralizata. Bun am urmatoarele intrebari care sunt: Cat consta sa montez inchidere centralizata? Total cu pise ce trebuie si manopera tot tacamul. Plus sa imi explice daca poate cineva la urmatoarea intrebare: Se schimba butucu sau se monteaza un motoras?

PS: La o portiera nu merge sa inchid si sa deschid usa cu cheia numa din interior. Se poate monta asa inchiderea centralizata sau trebuie sa il schimb sau oricum il schimba daca montez inchiderea centralizata?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Ar trebui de verificat inainte daca masina nu are inchidere centralizata.
Nu am vazut golf 4 fara inchdiere centralizata.
Cel mai probabil are inchidere centralizata dar e defecta, din ce ai spus tu e clar ca ai o problema cu o yala, posibil sa fi avut inchidere centralizata si sa fie defecta acea yala, prin urmare nu functiona inchiderea centralizata si decat sa bage alti bani in masina mai bine a zis ca "Nu are" si aia e.
Se poate verifica daca are sau nu inchidere centralizata, iar daca are se poate repara, mai apoi adapta si o telecomanda.
Dar in cazul in care chiar nu are poti monta un kit aftermarket.

Ca pret:
Pentru inceput trebuie sa repari yala defecta (50-100 de lei o yala de la dezmembrari).
+Montajul.
Mai apoi kit-ul de inchidere centralizata minim 75 lei (depinde ce vrei de la el)
+Montajul.
Cat despre montaj nu pot sa-ti spun exact cat iti vor cere la service, oricum acolo este in general la ora, dar ca idee, eu unul as lua cam 150 de lei pentru montaj si inlocuit yala.

3 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Inchideri gasesti si la aprozar la preturi de pe la 60 de lei pana la cat vrei. Poti pune doar la portiere fata pana la cele pe toate usile + haion sau portbagaj + comanda geamuri. Preturile la marfa si manopera difera de la electricianul cu garajul langa bloc pana la reprezentanta. O firma care se ocupa de din astea gasesti pe maxim 500 de lei inclus manopera ca sa ai succes si garantie. Apoi ca tu stai la Harlau sau la Cluj numai tu stii, informarea pe teren e sfanta. Se pune in portiera stg fata unitatea centrala si in toate motorase de comanda. Kitul are cablurile si tot ce e necesar. La portiera defecta depinde ce e defect, una e sa fie manerul sau / si elementele de comanda pentru broasca si alta e sa fie broasca, vezi la demontare. Montarea nu presupune modificari la ce e pe masina ci adaugiri, sistemele raman independente. Daca folosesti asta pe masina foloseste cheia in butuc periodic de exercitiu pentru mentinerea sistemului de fabrica in functiune si spune-i si nevestei. Eu am gasit o tipa plangand langa masina ca nu mergea telecomanda si nu stia ca merge si cu cheia. Norocul ei ca nu era intepenit butucul de neutilizare si lipsa de intretinere ( uns putin ) si a deschis cu cheia.

| KenWooD123 a răspuns:

Cel mai simplu este sa te duci la un service auto, iti vor zice exact cat costa.

Iar pretul la modelul de inchidere centralizata il alegi tu in functie de pret/calitate, vei cere si tu cateva pareri la alegerea modelului (ori iei ceva ce este pe stoc si ce recomanda ei, ori ii vei pune sa dea comanda pentru un model anume ce este mai bun si recomandat de ei).

| DmxSDoG explică:

Dau funda si raman recunoscator daca ma poate lamuri cineva.